Chcesz obniżyć swoje zobowiązania? Sprawdź jak to zrobić w 5 krokach!

- Reklama -

W czasie, kiedy rośnie liczba tych, którzy męczą się z przeterminowanymi kredytami, w cenie są sposoby na obniżenie zadłużenia. Oto pięć kroków, które pozwolą to osiągnąć.

Liczby są bezlitosne. Zagrożonych kredytów jest już ponad 2 mln. A ich wartość sięga 35,5 mld zł. To ogromna góra długów składająca się z indywidualnych przypadków. Dobrze wiedzieć, jak sobie samodzielnie z zadłużeniem poradzić.

Po pierwsze: suma wszystkich długów

Żeby poradzić sobie z zadłużeniem, trzeba wiedzieć dokładnie, jaka jest jego wysokość, na jakich warunkach pożyczka lub kredyt został zaciągnięty i ile jeszcze zostało do spłaty. Kto ma kartę kredytową, powinien sprawdzić stan zadłużenia i odsetki do zapłaty. Kto brał pożyczkę na kupno telewizora lub konsoli do gier – zorientować się, ile jeszcze mu zostało.

Dopiero zsumowanie wszystkich długów (uczciwe, bez oszukiwania – to będzie miało znaczenie potem) można zastanawiać się nad tym, co robić dalej.

Po drugie: maksymalna kwota spłaty

Kiedy wiadomo, ile zostało do spłaty, można zastanowić się, jak wysoka może być miesięczna rata. To ważne – jeśli pojawiły się problemy z zadłużeniem, to znaczy, że łączna suma przekroczyła możliwości spłaty. Trzeba więc policzyć wszystkie rachunki i wydatki, wyeliminować te, których można się pozbyć (np. codzienne kupno drożdżówki to kilkadziesiąt zł miesięcznie). I wyliczyć, jaką kwotę miesięcznie można przeznaczyć na raty pożyczek i kredytów.

Jak obniżyć swoje zadłużenia?
Jak obniżyć swoje zadłużenia?

Po trzecie: konsolidacja

Żeby zacząć spłacać długi w sposób efektywny, najlepiej je skonsolidować. Czyli w miejsce wielu różnych kredytów i pożyczek wziąć jedną. Najlepiej – na warunkach lepszych niż inne. W tym celu najlepiej porównać oferty banków. W tej chwili są one wprawdzie nieco wstrzemięźliwe jeżeli chodzi o pożyczanie pieniędzy, jednak jeśli w perspektywie mają brak jakichkolwiek spłat i spłaty skonsolidowane, mogą wybrać to drugie.

Co więcej, w przypadku banku taka konsolidacja może być korzystna. Stopy procentowe są dziś niższe niż w przeszłości, instytucja finansowa może więc zachować swoje zyski i ulżyć klientom.

Po czwarte: czyszczenie historii kredytowej

Może się zdarzyć, że jakieś zaległości z przeszłości generują niepotrzebne koszty. Niezapłacony rachunek czy niespłacony do końca debet mogą być przyczyną comiesięcznej straty kilkudziesięciu złotych. W normalnych warunkach może się wydawać, że to nie dużo, ale w sytuacji podbramkowej nawet takie kwoty nabierają znaczenia.

Warto też zastanowić się, czy nie ma możliwości zmiany dostawcy niektórych usług na tańszych. Przykładowo, zamiast płacić za kablówkę w pełnej opcji, wybrać taką, z podstawowymi kanałami. Albo zmniejszyć wysokość abonamentu za telefon. Możliwości jest wiele, trzeba tylko siąść z ołówkiem i policzyć.

Po piąte: precz z chwilówkami

Kto wpadł w kłopoty z zadłużeniem, powinien jak ognia unikać chwilówek. Te dają wprawdzie wytchnienie na kilka dni lub tygodni, ale w dłuższym okresie są zabójcze. Oprocentowanie rośnie w postępie geometrycznym, sięgając nawet kilku tysięcy proc. Co robić zamiast tego?

Przede wszystkim – przyznać się przed bankiem, że są problemy. Nie chować głowy w piasek i nie odsuwać rozwiązania w czasie. Im kto szybciej weźmie się ze sprawą za bary, tym lepiej na tym wyjdzie. W kwestii obniżki zadłużenia cudownych recept nie ma. To proces trudny, przez który trzeba jednak przejść.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

Co to jest centrum kontaktowe w chmurze i jak działa?

Centrum kontaktowe w chmurze jest zarządzane przez zewnętrznego dostawcę w zdalnej lokalizacji. Obsługuje zarówno połączenia przychodzące, jak i wychodzące dla organizacji.

Jak wybrać dentystę do wybielania zębów?

Czysty, biały uśmiech to marzenie wielu ludzi. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów, które pozwala na poprawienie estetyki uśmiechu....

Aukcja – czym jest i na czym polega? Definicja pojęcia

Aukcja jest to proces sprzedaży, w którym cena produktu lub usługi wzrasta wraz z liczbą chętnych do jej nabycia. Wystawca może wybrać...

Ambasador marki – kim jest? Definicja pojęcia

Ambasador marki to niezwykle ważna osoba w procesie promocji i wzmacniania wizerunku marki. Jego zadania polegają na prezentowaniu firmy w pozytywnym świetle,...

Autor – kim dokładnie jest? Definicja pojęcia

Autor to osoba tworząca dzieło literackie, artystyczne lub naukowe. Autorstwo wiąże się z prawem do utworzenia i własności dzieła, a także z...

Amortyzacja – czym jest i na czym polega?

Amortyzacja – słowo, które często pojawia się w środowisku biznesowym. Jednak wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest amortyzacja...

Arbitraż – czym jest i na czym polega?

Arbitraż to pojęcie, które jest często używane w sferze biznesu, prawa i finansów. Oznacza to, że jest to interesujące narzędzie do rozwiązywania...

Awatar – czym dokładnie jest? Definicja pojęcia

Awatar to pojęcie, które zazwyczaj kojarzy się z kulturą wirtualną i grami komputerowymi. Jest to wirtualna postać, która występuje w wielu grach,...

Asertywność – czym jest i na czym polega?

Asertywność to umiejętność, która pozwala nam wyrażać swoje potrzeby i opinie w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Dzięki asertywności możemy wyrazić swoje stanowisko...
- Reklama -