Sprzedaż internetowa: Jak skutecznie prowadzić biznes w sieci?

- Reklama -

Czy wiesz, że rynek e-commerce nadal rośnie, pomimo trudniejszej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie? Skoro tak, jeśli zastanawiasz się nad działalnością na własną rękę, sprzedaż internetowa to najlepszy kierunek działania. Oczywiście pod warunkiem, że umiejętnie na niego wejdziesz i wypracujesz sobie dobrą pozycję. Jak zatem prowadzić biznes w sieci? Podpowiadamy.

Sprzedaż internetowa: zacznij od określenia, co będziesz oferować

Jeżeli sprzedaż internetowa to Twój pierwszy biznes albo po prostu chcesz rozpocząć działalność „na nowo”, musisz zacząć od zastanowienia się, co chcesz oferować klientom. Istnieje kilka dróg, którymi możesz podążyć. Wiele zależy od możliwości, którymi dysponujesz.

  • Pierwszy pomysł to wejście do świata sprzedaży e-commerce w niewielką niszę – np. z własnym rękodziełem lub innymi nietuzinkowymi produktami. Mogą to być choćby niecodzienne drapaki dla kotów, edukacyjne zabawki dla dzieci czy designerskie toppery na torty weselne. Taki biznes może być łatwiejszy do prowadzenia na start, ale musisz mieć świadomość, że jego „rozkręcenie”. Pozyskanie odpowiedniej liczby klientów może być czasochłonne – zwłaszcza gdy nisza, w którą wchodzisz, jest wąska.
  • Innym rozwiązaniem jest konkurowanie w najpopularniejszych dziedzinach sprzedaży e-commerce. Na szczycie nieustannie znajdują się ubrania, buty oraz dodatki, elektronika, a także akcesoria dziecięce. W tych obszarach trzeba jednak często konkurować ceną lub postawić na niepowtarzalne, oryginalne produkty. Jeśli możesz podjąć korzystną współpracę z hurtownikiem (np. w modelu dropshipping) albo masz dostęp do wyjątkowego dostawcy – to może być dobry kierunek.

Aby dokonać dobrego wyboru, oceń dobrze swoje możliwości oraz planowaną wyjściową skalę działalności. Pamiętaj, że sprzedaż internetowa może być na start Twoją dodatkową działalnością – aby prowadzić niewielki e-sklep nie musisz rezygnować z pracy na etacie.

Wybierz dobrą platformę do prowadzenia sprzedaży w Internecie

Żeby sprzedaż internetowa była skuteczna, musisz dotrzeć do klientów zainteresowanych Twoją ofertą. Na start warto pomyśleć o łatwym rozwiązaniu. Nie będzie nim raczej otworzenie własnego, niezależnego e-sklepu na „oddzielnej” stronie internetowej. Dlaczego? Ponieważ już samo jego zaprojektowanie i wdrożenie narazi Cię na duże koszty (także czasowe!), a wypromowanie sklepu także zajmie wiele miesięcy i pochłonie ogrom środków.

Właśnie dlatego większość osób, które rozpoczynają sprzedaż w Internecie, stawia na platformy e-commerce. To dobry wybór, ponieważ:

  • na start nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z utrzymaniem wirtualnego sklepu – platforma sprzedażowa jest dostępna dla użytkowników bez dodatkowych opłat za wystawienie oferty; wydatki są związane głównie z prowizją od skutecznie sfinalizowanej sprzedaży internetowej i, ewentualnie, z promowaniem swoich ofert w celu zwiększenia zainteresowania nimi;
  • możesz szybko rozpocząć sprzedaż – proces rejestracji konta firmowego zajmie dosłownie kilka minut;
  • docierasz do bardzo dużej grupy klientów;
  • otrzymujesz bonusy w ramach Pakietu powitalnego – to różnego rodzaju zniżki i opcje darmowej promocji ofert aktywne nawet przez pierwsze 90 dni obecności na platformie.

Pamiętaj: sprzedaż e-commerce na platformie nie oznacza, że nie możesz równolegle rozkręcać własnego sklepu. Musisz jedynie „rozłączyć” te oferty – tzn. nie kierować z ofert na marketplace do zakupu w swoim e-sklepie.

Zadbaj o dobrą logistykę

Skuteczna sprzedaż e-commerce opiera się na dobrej logistyce. Klienci oczekują, że dostaną zamówiony towar najszybciej, jak to możliwe – idealnie już po kilku-kilkunastu godzinach od dokonania zakupu. Jak im to zapewnić? Najlepsza opcja to skorzystanie z usługi fulfillment, a zatem z zewnętrznego magazynu dla e-commerce. Przejmie on na siebie zadania związane z kompletowaniem zamówień i ich wysyłką do klienta końcowego. Skorzystanie z tej opcji sprawia też, że nie trzeba się martwić kosztami wynajęcia i obsługi magazynu.

Wybór odpowiedniego profilu sprzedażowego, kanału dotarcia do klientów oraz zadbanie o logistykę to filary skutecznej sprzedaży internetowej. Zatroszcz się o nie na start, aby móc krok po kroku rozwijać swój biznes. Powodzenia!

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -