Cięcie laserem, plazmą, tlenem – gdzie wykonać w Krakowie?

- Reklama -

Zarówno cięcie laserem, plazmą, jak również i tlenem są dość popularne. Mimo to, aby dobrze przyciąć dany materiał, konieczne jest użycie profesjonalnego sprzętu, a także precyzji. Nie każda wspomniana technika nadaje się do wszystkich powierzchni, dlatego warto wiedzieć, czym się wyróżniają , jakie są ich zalety oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Cięcie laserem – co oznacza?

Z całą pewnością to właśnie cięcie laserem jest najpopularniejszą techniką, która umożliwia obróbkę różnych materiałów. Wyróżnia się bardzo dużą precyzją, a także prędkością. Jest to proces rozdzielania termicznego. Podczas zadania, uwolniona wiązka laserowa trafia w powierzchnię, którą ma przeciąć, a następnie bardzo mocno ją nagrzewa, aż do momentu jej stopienia oraz do czasu, dopóki nie odparuje. W ten sposób rozdzielany jest materiał, jaki poddajemy obróbce.

Wiązka laserowa składa się z gorącego promienia, a także gazu technicznego, który wyróżnia się dużą czystością. Cięcie laserem przeprowadzić można na trzy sposoby, to jest dzięki spalaniu, stapianiu albo sublimacji.

Cięcie laserem – zastosowanie

Proces cięcia laserem znajduje swoje zastosowanie w przemyśle przy naprawdę wielu zadaniach. Wśród nich można wymienić między innymi: cięcie, spawanie, znakowanie, obróbkę powierzchniową, drążenie, hartowanie i tym podobne. Takiej technice możemy poddać na przykład: tkaniny, poliwęglan, poliester, piankę, poliuretan, papier, drewno, żywność, skórę, gumę, folię metalową do grubości pół milimetra, a także akryl. Możliwe jest również cięcie laserem sklejki.

Zalety cięcia laserem

Cięcie laserem to proces, który nadaje się do wielu materiałów. Nie ma innej technologii, którą można byłoby stosować do tak dużej ilości powierzchni zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Co więcej, laserowa technika nie wymaga żadnej, dodatkowej obróbki. Krawędzi są z góry uszczelnione po przecięciu, dlatego też niekonieczne jest dalsze uszczelnianie czy piaskowanie.

Warto również wspomnieć, że cięcie laserowe nie doprowadza do nadmiernej eksploatacji narzędzi, dlatego maszyny nie wymagają na przykład cyklicznych wymian części. W ten sposób można zaoszczędzić na korzystaniu z nich. Wiązka laserowa jest tak precyzyjna, że możliwe jest wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych geometrii.

Cięcie laserem, plazmą, tlenem
Cięcie laserem, plazmą, tlenem

Cięcie tlenem – co oznacza?

Cięcie tlenem to proces, który określa się również jako cięcie gazem czy też cięcie płomieniowe. Składa się on z kilku etapów, podczas których dochodzi do nagrzania metalu, a następnie utlenienia go.

Ten proces nie jest stosowany do wszystkich materiałów. Jego ograniczenia są związane między innymi, a właściwie przede wszystkim z temperaturą zapłonu. Z tego też powodu najlepiej nadaje się do cięcia na przykład niskostopowych oraz niskowęglowych stali konstrukcyjnych.

Cięcie tlenem odbywa się na samym początku przez ustawienie płomienia podgrzewającego nad powierzchnią, która będzie cięta. Kiedy górna krawędź materiału osiągnie temperaturę spalania, wówczas palnik zaczyna się unosić. Wówczas dochodzi do otwarcia zaworu tlenu i – w efekcie – do cięcia. Jeśli zależy nam na procesie udanym i sprawnym, konieczne jest wybranie odpowiedniego gazu. Wśród takich rodzajów można wymienić między innymi gaz ziemny, propylen, acetylen oraz propan. Przedostatni z gazów nadaje się głównie do cięcia cienkich blach, natomiast ostatni – do grubszych.

Cięcie tlenem – zastosowanie

Cięcie gazowe – najprościej rzecz ujmując – można stosować wszędzie tam, gdzie konieczna jest obróbka materiałów stalowych o większej, niż standardowa, grubości. Oprócz tego, niskie koszty zarówno sprzętu, jak i jego eksploatacji, pozwalają na rozległy zakres tej metody.

Przede wszystkim cięcie tlenem wykorzystywane jest do obróbki dużych konstrukcji, ale proces ten często spotyka się na przykład w warsztatach czy też podczas prac przydomowych. Jeśli niezbędna jest duża precyzja cięcia, wówczas najlepiej zaufać fachowcom.

Zalety cięcia tlenem

Proces cięcia tlenem posiada kilka, bardzo ważnych zalet. Po pierwsze, istnieje możliwość cięcia materiałów o bardzo szerokim zakresie. Po drugie, można ciąć powierzchnie pod różnymi kątami. Ostatnim powodem jest to, że to metoda niezwykle ekonomiczna i stosunkowo tania w wykorzystaniu.

Cięcie laserem, plazmą, tlenem
Cięcie laserem, plazmą, tlenem

Cięcie plazmą – co oznacza?

Cięcie plazmą również jest niezwykle popularnym procesem, jeśli chodzi o cięcie metali. Ta technika wykorzystuje łuk plazmowy do przecinania i obróbki materiałów. System plazmowy polega na tym, że kiedy przez palnik nie przepływa gaz, dysza i elektroda stykają się ze sobą, ale po naciśnięciu spustu, dochodzi do podania na rzeczony palnik prądu o niewielkim natężeniu, wynoszącym zaledwie kilka amperów. Ten szybko wraca do źródła przez przewód łuku.

Gaz jest podawany pod ogromnym ciśnieniem, przez co elektroda odsuwa się od dyszy i dochodzi do przerwania połączenia. Kiedy łuk przeskoczy już na powierzchnię obrabianą, wówczas dochodzi do podawania pełnego natężenia prądu. W ten sposób, pod względem bardzo wysokiej temperatury, dochodzi do przetapiania materiałów stalowych.

Cięcie plazmą – zastosowanie

Najprościej rzecz ujmując, cięcie plazmą nadaje się do wszystkich materiałów, które przewodzą prąd. Głównie jednak technikę tę stosuje się do aluminium, stali nierdzewnej oraz stali czarnej. Często tnie się nią również rury, siatki, blachy i tym podobne.

Zalety cięcia plazmą

Do zalet cięcia plazmowego zaliczymy chociażby ogromne prędkości obróbki oraz możliwość cięcia bez podgrzewania. Obrobiony materiał posiada niewielką szczelinę. Proces ten świetnie nadaje się do cięcia powierzchni o grubości nawet 160 milimetrów.

Unihut – wybierz najlepszych

Firma Unihut oferuje szereg usług. Wśród nich znajdują się między innymi obróbki mechaniczne, remonty gorące oraz zimne pieców przemysłowych, walcowanie, wycinanie, montaż oraz wykonawstwo różnych konstrukcji stalowych, przesył energii elektrycznej i remonty linii elektroenergetycznych i wiele więcej.

Unihut to Spółka Akcyjna, która posiada ogromne doświadczenie w procesie cięcia, napawania oraz spawania. Wszelkie kwalifikacje oraz umiejętności kadry pracowniczej poświadczają uprawnienia, a także liczne certyfikaty. 

Zadowolenie klienta to podstawa w codziennej pracy firmy Unihut. Warto więc wspomnieć, że wszystkie usługi są świadczone na najwyższym poziomie, z uwagą nawet o najdrobniejsze szczegóły. Dewizą spółki jest bowiem rzetelność oraz wysoki profesjonalizm. Kontrahenci mogą więc być pewni, że współpraca będzie w pełni udana, a zlecone zadania zostaną wykonane w stosunkowo krótkim terminie przez najlepszych fachowców w branży.

Cięcie laserem, plazmą, tlenem cennik Kraków

Cięcie laserem, cięcie plazmą czy też obróbka tlenowa to procesy, których ceny są niezwykle zróżnicowane. Wszystko zależy od miasta, wykonawcy czy też stosowanego sprzętu. Jeśli chodzi o cennik, Kraków posiada niskie, konkurencyjne oferty. Jedną z firm, która oferuje właśnie takie procesy, jest Unihut. Zainteresowani powinni zatem skontaktować się z krakowskim przedsiębiorstwem.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -