Uprawa malin w 4 krokach

- Reklama -

Maliny to owoce, które oprócz walorów smakowych posiadają również wiele właściwości zdrowotnych. Zawarte w malinach witaminy z różnych grup i składniki mineralne sprawiają, że owoce te wykazują między innymi właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

Nic więc dziwnego, że maliny to najczęściej sadzone krzewy owocowe w domowych ogródkach. Aby jednak cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami i słodkim smakiem, trzeba znać podstawy ich uprawy. Jakie są najważniejsze zasady sadzenia i pielęgnowania malin?

Sadzenie 

Maliny do wzrostu potrzebują dużo słońca i ciepła. Nie znoszą za to suszy, ani nadmiernej wilgoci. Najlepsze stanowisko do zasadzenia malin to przewiewne ciepłe miejsce o umiarkowanym poziomie wilgoci. Jeśli chodzi o podłoże, to optymalna będzie żyzna, próchnicza gleba o współczynniku pH oscylującym w okolicach 5 – 6,5. Warto pamiętać, aby nie sadzić ich na gruncie, który może być okresowo zalewany. Takie warunki niekorzystnie wpłyną na roślinę i doprowadzą do jej gnicia. Dodatkowo nieodpowiednie stanowisko może przyczynić się do powstawania chorób grzybowych. 

Sadzenie najlepiej przeprowadzić jesienią lub wczesną wiosną. Sadzonki należy umieścić w dołach o głębokości 15 – 20 cm. Ważne, aby pomiędzy roślinami zachować przynajmniej 50-centymetrowy odstęp oraz 2-metrowy pomiędzy rzędami. Po posadzeniu, pędy należy skrócić na wysokość około 20 – 30 cm. 

W przypadku malin letnich warto od razu zainstalować podpory w formie drutów. Jesienne mogą natomiast rosnąć w rzędzie bez podpór. 

Cięcie 

Prawidłowe cięcie to bardzo ważny zabieg w całym procesie uprawy malin. Odpowiednio wykonany zapobiega rozwojowi chorób i nadmiernemu zagęszczeniu, a także poprawia plenność krzewu. Maliny letnie należy przycinać wiosną lub jesienią. Podczas tego zabiegu usuwa się wszystkie uszkodzone i zeschnięte pędy, które zakończyły owocowanie. Odcina się też takie, które wychodzą poza obręb rzędu. Na jednym krzewie warto zostawić od 3 do 5 silnych pędów. Po cięciu należy zawinąć je na drutach. 

Pędy malin jesiennych przycina się przy samej ziemi zaraz po owocowaniu. Część pędów można oczywiście pozostawić, ale będzie to skutkowało znacznie mniejszym plonem w przyszłym roku. Dlatego też takie działanie jest po prostu nieopłacalne. 

Podlewanie 

Krzewy malin posiadają krótki system korzeniowy. Dlatego regularne nawadnianie ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin. Szczególnie ważne jest od kwietnia do początku dojrzewania owoców. Jeśli w tym czasie nie otrzymają one odpowiedniej ilości wody, to nie urosną i finalnie owoc będzie bardzo mały. Dobrym rozwiązaniem są tutaj systemy nawadniające takie jak na przykład linie kroplujące. 

Uprawa malin w 4 krokach
Uprawa malin w 4 krokach

Od kwietnia do początku dojrzewania owoców nawadnianie powinno przeprowadzać się nie rzadziej niż raz na 3 dni. Przy codziennym nawadnianiu dawki wody mogą wahać się od 10 do 25 m3 na hektar. Zależy to od pogody. Odpowiednią częstotliwość nawadniania można łatwo oszacować za pomocą tensjometru. Umieszczony w glebie jest w stanie ocenić dostępność wody dla roślin.

Nawożenie

Nawożenie warto rozpocząć jeszcze przed sadzeniem malin i wykonać wsady organiczne. Posadzone już krzewy warto dokarmiać wczesną wiosną preparatami mineralnymi o spowolnionym uwalnianiu. Przykładem takich preparatów są nawozy azotowe. Później można stosować już dokarmianie potasem fosforem czy magnezem. 

Oczywiście równie istotnym zabiegiem jest też odchwaszczanie malin. W przydomowych ogródkach ręczne odchwaszczanie nie powinno być zbyt uciążliwe. Można jednak zastosować ściółkowanie organiczne gleby. 

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

Co to jest centrum kontaktowe w chmurze i jak działa?

Centrum kontaktowe w chmurze jest zarządzane przez zewnętrznego dostawcę w zdalnej lokalizacji. Obsługuje zarówno połączenia przychodzące, jak i wychodzące dla organizacji.

Jak wybrać dentystę do wybielania zębów?

Czysty, biały uśmiech to marzenie wielu ludzi. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów, które pozwala na poprawienie estetyki uśmiechu....

Aukcja – czym jest i na czym polega? Definicja pojęcia

Aukcja jest to proces sprzedaży, w którym cena produktu lub usługi wzrasta wraz z liczbą chętnych do jej nabycia. Wystawca może wybrać...

Ambasador marki – kim jest? Definicja pojęcia

Ambasador marki to niezwykle ważna osoba w procesie promocji i wzmacniania wizerunku marki. Jego zadania polegają na prezentowaniu firmy w pozytywnym świetle,...

Autor – kim dokładnie jest? Definicja pojęcia

Autor to osoba tworząca dzieło literackie, artystyczne lub naukowe. Autorstwo wiąże się z prawem do utworzenia i własności dzieła, a także z...

Amortyzacja – czym jest i na czym polega?

Amortyzacja – słowo, które często pojawia się w środowisku biznesowym. Jednak wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest amortyzacja...

Arbitraż – czym jest i na czym polega?

Arbitraż to pojęcie, które jest często używane w sferze biznesu, prawa i finansów. Oznacza to, że jest to interesujące narzędzie do rozwiązywania...

Awatar – czym dokładnie jest? Definicja pojęcia

Awatar to pojęcie, które zazwyczaj kojarzy się z kulturą wirtualną i grami komputerowymi. Jest to wirtualna postać, która występuje w wielu grach,...

Asertywność – czym jest i na czym polega?

Asertywność to umiejętność, która pozwala nam wyrażać swoje potrzeby i opinie w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Dzięki asertywności możemy wyrazić swoje stanowisko...
- Reklama -