Uprawa malin w 4 krokach

- Reklama -

Maliny to owoce, które oprócz walorów smakowych posiadają również wiele właściwości zdrowotnych. Zawarte w malinach witaminy z różnych grup i składniki mineralne sprawiają, że owoce te wykazują między innymi właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

Nic więc dziwnego, że maliny to najczęściej sadzone krzewy owocowe w domowych ogródkach. Aby jednak cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami i słodkim smakiem, trzeba znać podstawy ich uprawy. Jakie są najważniejsze zasady sadzenia i pielęgnowania malin?

Sadzenie 

Maliny do wzrostu potrzebują dużo słońca i ciepła. Nie znoszą za to suszy, ani nadmiernej wilgoci. Najlepsze stanowisko do zasadzenia malin to przewiewne ciepłe miejsce o umiarkowanym poziomie wilgoci. Jeśli chodzi o podłoże, to optymalna będzie żyzna, próchnicza gleba o współczynniku pH oscylującym w okolicach 5 – 6,5. Warto pamiętać, aby nie sadzić ich na gruncie, który może być okresowo zalewany. Takie warunki niekorzystnie wpłyną na roślinę i doprowadzą do jej gnicia. Dodatkowo nieodpowiednie stanowisko może przyczynić się do powstawania chorób grzybowych. 

Sadzenie najlepiej przeprowadzić jesienią lub wczesną wiosną. Sadzonki należy umieścić w dołach o głębokości 15 – 20 cm. Ważne, aby pomiędzy roślinami zachować przynajmniej 50-centymetrowy odstęp oraz 2-metrowy pomiędzy rzędami. Po posadzeniu, pędy należy skrócić na wysokość około 20 – 30 cm. 

W przypadku malin letnich warto od razu zainstalować podpory w formie drutów. Jesienne mogą natomiast rosnąć w rzędzie bez podpór. 

Cięcie 

Prawidłowe cięcie to bardzo ważny zabieg w całym procesie uprawy malin. Odpowiednio wykonany zapobiega rozwojowi chorób i nadmiernemu zagęszczeniu, a także poprawia plenność krzewu. Maliny letnie należy przycinać wiosną lub jesienią. Podczas tego zabiegu usuwa się wszystkie uszkodzone i zeschnięte pędy, które zakończyły owocowanie. Odcina się też takie, które wychodzą poza obręb rzędu. Na jednym krzewie warto zostawić od 3 do 5 silnych pędów. Po cięciu należy zawinąć je na drutach. 

Pędy malin jesiennych przycina się przy samej ziemi zaraz po owocowaniu. Część pędów można oczywiście pozostawić, ale będzie to skutkowało znacznie mniejszym plonem w przyszłym roku. Dlatego też takie działanie jest po prostu nieopłacalne. 

Podlewanie 

Krzewy malin posiadają krótki system korzeniowy. Dlatego regularne nawadnianie ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin. Szczególnie ważne jest od kwietnia do początku dojrzewania owoców. Jeśli w tym czasie nie otrzymają one odpowiedniej ilości wody, to nie urosną i finalnie owoc będzie bardzo mały. Dobrym rozwiązaniem są tutaj systemy nawadniające takie jak na przykład linie kroplujące. 

Uprawa malin w 4 krokach
Uprawa malin w 4 krokach

Od kwietnia do początku dojrzewania owoców nawadnianie powinno przeprowadzać się nie rzadziej niż raz na 3 dni. Przy codziennym nawadnianiu dawki wody mogą wahać się od 10 do 25 m3 na hektar. Zależy to od pogody. Odpowiednią częstotliwość nawadniania można łatwo oszacować za pomocą tensjometru. Umieszczony w glebie jest w stanie ocenić dostępność wody dla roślin.

Nawożenie

Nawożenie warto rozpocząć jeszcze przed sadzeniem malin i wykonać wsady organiczne. Posadzone już krzewy warto dokarmiać wczesną wiosną preparatami mineralnymi o spowolnionym uwalnianiu. Przykładem takich preparatów są nawozy azotowe. Później można stosować już dokarmianie potasem fosforem czy magnezem. 

Oczywiście równie istotnym zabiegiem jest też odchwaszczanie malin. W przydomowych ogródkach ręczne odchwaszczanie nie powinno być zbyt uciążliwe. Można jednak zastosować ściółkowanie organiczne gleby. 

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -