W jaki sposób przycina się drzewa i krzewy wiosną?

- Reklama -

Pielęgnacja ogrodu wymaga pracy i zaangażowania. Każda czynność w ogrodzie powinna być dostosowana do odpowiedniej pory roku i dnia. Tuż po zrobieniu porządków po zimie przychodzi czas na przycinanie drzew i krzewów.

Należy jednak pamiętać o tym, by zrobić to umiejętnie i zgodnie z wymaganiami roślin. W przeciwnym razie drzewa i krzewy mogą nie zakwitnąć lub nie wydać owoców. W najgorszym wypadku osłabić je i zahamować wzrost.

Przedwiośnie- czyli czas na przycinanie krzewów, krzewinek i bylin

Rośliny przycinamy w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Może to być ograniczenie zbyt dużego wzrostu, formowanie, pobudzenie do kwitnienia i owocowania. Z kolei wycinanie chorych pędów zapobiegnie rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób. Przedwiośnie to odpowiedni czas na cięcie. Powinniśmy je wykonać w słoneczne i suche dni, kiedy temperatura wzrośnie powyżej zera. Warto pamiętać, że rośliny, które zrzucają liście na zimę, powinny być przycięte, zanim wypuszczą pierwsze zalążki listków, ponieważ może to je osłabić i spowolnić wzrost. Unikamy również przycinania tych, które słabo się regenerują. To szczególnie istotne, ponieważ nie rosną na nich pędy ani u podstawy korony, ani przy starych gałązkach. Z drzew, które chorują po cięciu, usuwamy tylko stare i uszkodzone pędy.

W jaki sposób przycina się drzewa i krzewy wiosną?
W jaki sposób przycina się drzewa i krzewy wiosną?

Rośliny, na które niekorzystnie wpływa cięcie:

  • Oczar
  • Magnolia
  • Złotokap
  • Świdośliwa
  • Judaszowiec
  • Sumak Octowiec
  • Tulipanowiec
  • Wawrzynek
  • Berberys zimozielony

Rzadszego przycinania wymagają rośliny zimozielone liściaste i iglaste. Z kolei roślin rosnących wolno i karłowych, tworzących zwarte formy, praktycznie nie powinno się przycinać.

Czym skutecznie przycinać i zabezpieczać drzewa i krzewy, by były zdrowe?

Do cięcia stosujemy narzędzia uprzednio odkażone np. denaturatem, powinny być one naostrzone i wyczyszczone. Pędy do średnicy 2 cm przycinamy jednoostrzowym sekatorem, natomiast grubsze dwuostrzowym. Pamiętajmy, że gładkie cięcie spowoduje szybsze gojenie rany. Aby je zabezpieczyć, miejsce po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną zawierającą preparat grzybobójczy. Pędy o miękkim rdzeniu należy przyciąć 1 cm ponad pąkiem, natomiast te o grubym, 0,5 cm nad pąkiem. Gałęzie, które rosną pionowo, tniemy pod skosem, żeby ułatwić z nich spływ wody. Starajmy się, by nie zostawiać długich odcinków, ponieważ są one podatne na choroby i mogą usychać.

Ważne: pędy słabe przycinamy silnej, natomiast te silne- słabiej!

Cięcie prześwietlające i odmładzające drzew i krzewów na wiosnę

Cięcie prześwietlające przeprowadzamy przed wegetacją roślin. Polega ono na wycięciu starych, chorych lub uszkodzonych gałązek, tuż przy gruncie. Pozbywamy się pędów, które zbyt gęsto rosną obok siebie, krzyżują się lub kierują do środka. To zapewni więcej światła i przewiewu roślinie. Wyciąć należy również pędy przemarznięte. Mają charakterystycznie pomarszczoną korę- prawie czarną i brunatny kolor przekroju. Zdrowe pędy mają błyszczącą i gładką korę, a w przekroju są jasne. Takie cięcie należy powtarzać co najmniej raz na cztery lata.

Cięcie odmładzające stosuje się na drzewach i krzewach uszkodzonych, zaniedbanych, starych czy nierozwijających kwiatów lub gdy kwiaty występują tylko na górnym odcinku. Cięcie należy przeprowadzić dość radykalnie, do ok. 30 cm nad ziemią. Dzięki temu wyrosną nowe, zdrowe i silne pędy, które zagęszczą roślinę od dołu i wypuszczą więcej kwiatów. Jeżeli nie wiemy, czy krzew dobrze znosi cięcie, możemy to rozłożyć na 2 lub 3 lata. Wówczas raz w roku ścinamy pędy, zaczynając od tych najstarszych. Tak radykalnie przycięte rośliny wymagają obfitego nawożenia i podlewania.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -