Spacer po wrocławskim rynku, czyli pomysł na ciekawe popołudnie

- Reklama -

Wrocław to miejsce niezwykle klimatyczne. Nie obfituje w zabytki jak Kraków, ale za to posiada swój niepowtarzalny powab, który przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Miejscem centralnym Wrocławia jest Rynek. Pokaźny, zajmujący 213 x 178 metrów obszar stanowi od wielu wieków serce tego miasta. Niegdyś plac ten służył rozmaitym celom, obecnie stanowi centrum kulturalne i towarzyskie. Podobnie jak w całej Europie tak i tutaj rynek pierwotnie służył celom handlowym. Nic dziwnego przeto, że pierwszym budynkiem na wrocławskim Rynku był Dom Kupca. Budynek nie doczekał naszych czasów, w jego miejscu poprowadzono ulicę Sukiennice.

Spacer po wrocławskim rynku, czyli pomysł na ciekawe popołudnie
Spacer po wrocławskim rynku, czyli pomysł na ciekawe popołudnie

 Wędrówkę po wrocławskim Rynku powinniśmy rozpocząć od pręgierza, miejsca spotkań wielu wrocławian. Obecny pręgierz jest jednak tylko rekonstrukcją wcześniejszego, który został zniszczony podczas wojny. Tutaj jeszcze do końca XVIII wieku przeprowadzano postępowania sądowe, tutaj także wymierzano kary – także te najcięższe. Śmierć pod pręgierzem należała mimo wszystko do bardziej honorowych – w porównaniu do śmierci na szubienicy, zresztą jedna z nich stała kilkadziesiąt metrów dalej w stronę Placu Solnego.

 Ale porzućmy miejsca kaźni, które nota bene niegdyś dostarczały wrocławianom rozrywki, a skupmy się na najbardziej znamienitym zabytku wrocławskiego Rynku, którym jest niewątpliwie Ratusz. Budynek ten, powstały jeszcze w XIII wieku jest najstarszym tak okazale zachowanym ratuszem w Polsce. Jego piękna neogotycka sylwetka powstawała w kilku etapach. Były czasy, że stał on opuszczony i brzydki, ale czasy te minęły i po 3 XX wiecznych remontach cieszy oko miejscowych i turystów. Dodać należy, że w podziemiach Ratusza mieści się najstarszy lokal gastronomiczny w Europie – Piwnica Świdnicka. Mawiano niegdyś, że kto tam nie był, ten nie był we Wrocławiu. Odwracając głowę od Ratusza, po drugiej stronie naszym oczom ukaże się DH Feniks. Na początku XX wieku był to jeden z najbardziej luksusowych domów towarowych, swoim prestiżem przyćmiewał on wszystkie okoliczne budowle, łącznie z Ratuszem.

 Spacerując po Rynku, warto wstąpić na placyk na jego północnym-zachodzie. Mieści się tam okazała wieża widokowa przy Bazylice św. Elżbiety. Wieża ma aż 90 metrów wysokości, widok z niej zaś jest niesamowity i warto wdrapać się po wąskich, krętych schodkach na taras widokowy.

Wrocław jako pomysł na weekend
Wrocław jako pomysł na weekend

 Rynek ma wiele pięknych kamienic o długiej i ciekawej historii, ale i cała starówka wrocławska ma szereg prześlicznych zaułków, które warto odwiedzić. Zwiedzając przeto stolicę Dolnego Śląska, najlepszą opcją jest wynajęcie taniego hostelu w centrum Wrocławia i do woli korzystać z licznych atrakcji staromiejskiego Wrocławia.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -