Własne drzewo w doniczce. Jak wyhodować Bonsai?

- Reklama -

Sztuka pielęgnacji bonsai jest starożytną sztuką, która rozpoczęła się w Chinach ponad dwa tysiące lat temu. Od tego czasu drzewka bonsai są uprawiane i pielęgnowane w całej Azji i na całym świecie. Słowo bonsai można przetłumaczyć z języka japońskiego jako „drzewo na tacy”. Sztuka pielęgnacji drzewek bonsai jest mieszanką nauki i sztuki, ze zdrową dawką cierpliwości wrzuconą do środka. Ważne jest, aby zrozumieć nie tylko jak hodować drzewko bonsai, ale także jak o nie dbać.

Co to jest Bonsai?

Bonsai to japońska forma sztuki wykorzystująca miniaturowe drzewka hodowane w pojemnikach. Podobne praktyki istnieją w innych kulturach, w tym w chińskiej tradycji penjing, z której sztuka ta się wywodzi, oraz w miniaturowych żywych krajobrazach wietnamskich hòn non bộ. Tradycja japońska liczy sobie ponad tysiąc lat.

Pierwszym krokiem w opiece nad drzewkiem bonsai jest wybór odpowiedniego rodzaju drzewka i upewnienie się, że masz odpowiednie narzędzia do jego pielęgnacji.

Co to jest Bonsai?

Najlepsze gatunki dla początkujących

Bonsai to sztuka hodowania drzew w miniaturze, na tacach lub w doniczkach. Jest to typowa japońska forma sztuki, która zyskała popularność na całym świecie. Drzewka bonsai są hodowane z nasion lub sadzonek i przyuczane do kształtu bonsai. Wielu entuzjastów na całym świecie lubi uprawiać te miniaturowe drzewka.

Istnieje kilka rodzajów bonsai, niektóre bardziej odpowiednie dla początkujących niż inne. Jednym z najłatwiejszych w pielęgnacji jest Ficus benjamini (figa płacząca). Roślina ta jest odporna i może rosnąć w pomieszczeniach zamkniętych. Łatwo ją też znaleźć w szkółkach i centrach ogrodniczych. Wystarczy umieścić jedno z tych drzew w płytkiej doniczce i zacząć je trenować. Można przycinać korzenie i kształtować gałęzie według własnego uznania. Inne polecane gatunki bonsai to Ficus retusa (kuzyn figi płaczącej) i podokarp wielkolistny. Dwa pierwsze charakteryzują się małymi liśćmi i szybkim wzrostem, dzięki czemu są tolerancyjne na przycinanie, idealne dla osób początkujących w uprawie bonsai. Doskonale radzą sobie nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, więc nie trzeba się martwić, że roślina będzie miała wystarczająco dużo słońca, jeśli znajduje się w pomieszczeniu.

Pielęgnacja drzewka

Pielęgnacja bonsai dla początkujących nie jest szczególnie skomplikowana, jeśli porównać ją z klasycznym bonsai, które wymaga naprawdę dużo uwagi i zaangażowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde drzewko bonsai, niezależnie od gatunku, podlega cyklowi rocznemu. W zależności więc od pory roku, będą wymagały odrębnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należą do nich na przykład:

  • defoliacja,
  • przycinanie,
  • podlewanie,
  • nawożenie.

Dwa pierwsze są również bardzo ważne, ponieważ wpływają na kształt drzewa. Z kolei jeśli chodzi o podlewanie i nawożenie, to trzeba pamiętać, że najlepiej robić to rano lub wieczorem. To właśnie wtedy nie ma jeszcze wysokich temperatur, które mogłyby wysuszyć naszą roślinę. Warto również pamiętać, aby zawsze zwilżać ziemię wokół naszej rośliny, a nie tylko wlewać wodę do doniczki czy pojemnika, w którym umieściliśmy nasze drzewko. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że system korzeniowy zostanie odpowiednio nawodniony i będzie pobierał z gleby wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Drzewka Bonsai
Drzewka Bonsai

Rozmnażanie

Rozmnażanie bonsai dla początkujących wygląda tak samo jak w przypadku innych roślin pokojowych i można to zrobić na dwa sposoby:

przez ukorzenianie sadzonek,

przez wysiew nasion.

W obu przypadkach wymaga to trochę cierpliwości i dużo troski. Na przykład, sadzonki i nasiona muszą być zawsze wilgotne.

Bonsai dla początkujących – o tym należy pamiętać

Planując przesadzanie czy podlewanie bonsai dla początkujących, zawsze należy brać pod uwagę wymagania danego gatunku. Mogą się one nieznacznie różnić w zależności od rośliny, z którą mamy do czynienia.  Jeśli choć trochę zadbamy o te rośliny, na pewno odwdzięczą się pięknym wzrostem. Kto wie, może nawet będzie to inspiracją do rozwijania hobby z bonsai?

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -