Blaty granitowe – nowoczesny materiał do kuchni

- Reklama -

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu. Niektórzy sądzą, że wręcz najważniejsze – to właśnie w niej bardzo często spotykamy się przy wspólnym posiłku, spędzamy razem czas gotując. Z niej wydobywają się piękne zapachy, które przechowujemy w przyszłości w postaci wspomnień. Nie bez powodu powstało powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu. Oczywiście w dzisiejszych czasach pojęcie tradycyjnej kuchni ewoluuje, natomiast nadal, przy projektowaniu idealnego miejsca do przyrządzania posiłków zwraca się uwagę na to by połączyć charakter funkcjonalny z tym wyjątkowym czynnikiem, który czyni kuchnię miejscem szczególnych spotkań z bliskimi.

Żeby móc wynosić piękne wspomnienia najpierw dobrze by było coś ugotować czy upiec. Do tego potrzebna jest praktyczna, wygodna przestrzeń, która umożliwi pichcenie bez frustracji, bałaganu w całym pomieszczeniu i uważania na każdy ruch w obawie przed uszkodzeniem któregoś z elementów. Podstawowym elementem, który w kuchni pełni wpisze się w charakter kuchni. Ważne aby był odporny na wilgoć i zarysowania, tak aby Pani lub Pan domu mogli poświęcić się gotowaniu w pełnym tego słowa znaczeniu. 

Świetnym materiałem na blat kuchenny są kamienie naturalne, a w tej kategorii z kolei przoduje granit.

Właściwości blatu granitowego
Właściwości blatu granitowego

Właściwości blatu granitowego

Granit to skała magmowa, powstanie w wyniku stygnięcia masy wulkanicznej. Cały proces odbywa się w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza, a to sprawia, że ten kamień to naprawdę mocny materiał, który idealnie sprawdzi się w roli blatu. Z pewnością każdy z nas miał kiedyś do czynienia z blatem wykonanym z płyty MDF, który po czasie spuchł i stał się brzydki i niemożliwy do codziennego użytku. Dzieje się tak dlatego, że struktura płyty silnie chłonie wilgoć przez co nasiąka niczym gąbka. Granit ma strukturę bardzo gęstą, a co za tym idzie niską nasiąkliwość. Dzięki temu blaty granitowe są odporne na wilgoć i doskonale sprawdzą się jako blaty kuchenne. Dodatkową cechą kamienia jest jego twardość, co czyni go odpornym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ważną cechą granitu jest fakt, że jest on niepalny, więc wpływa to na bezpieczeństwo. Bardzo wolno się nagrzewa i z powodzeniem może być użyty w bliskiej odległości od kuchenki, piekarnika. 

Granit jako materiał na blat kuchenny

Wykorzystanie granitu na wykonanie blatu kuchennego jest doskonałym pomysłem ponieważ ma on wiele właściwości, które sprawią, że raz wykonana inwestycja będzie służyć nam przez długie lata. Oto kilka głównych zalet blatu granitowego : 

  • Uniwersalność – blaty granitowe świetnie dopasowują się do różnych stylów. Bardzo dobrze wpiszą się w formę tradycyjną, ale też nowoczesny minimalizm. Będzie to ponadczasowy element naszej kuchni, bo nawet przy zmianie aranżacji granit z pewnością się dopasuje.
  • Estetyka – blat granitowy będzie się pięknie prezentował, nada elegancki styl naszej kuchni, a do wyboru jest kilka opcji kolorystycznych. 
  • Niska nasiąkliwość – dzięki temu blaty granitowe są odporne na wilgoć i doskonale sprawdzą się jako blaty kuchenne. Nie ma konieczności ciągłego przecierania blatu i skupiania się na każdym ruchu by go nie zamoczyć.
  • Odporność na wysokie temperatury – fakt, że sam kamień powstał w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza sprawia, że wysokie temperatury w kuchni nie są mu straszne. Bez problemu można na nim położyć gorący garnek czy blachę wyciągniętą bezpośrednio z piekarnika. 
  • Twardość – blat granitowy może posłużyć nawet jako deska do krojenia. Jest niezwykle odporny na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. 
  • Łatwe w utrzymaniu – blaty granitowe bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy wilgotna ściereczka, a w przypadku zaschniętych zabrudzeń drapak jak do płyt grzewczych.
  • Różnorodność barw i wzorów – granit ma wiele opcji kolorystycznych , więc możemy dopasować go dokładnie do swoich potrzeb. Można też wybrać różne wykończenia powierzchni – granit polerowany, postarzany, satynowany i szlifowany. Trzy ostatnie opcje to rozwiązania matowe. Z pewnością sprawdzą się bardziej pod kątem praktycznym i w połączeniu z granitami ciemnymi. Jeśli wypolerujemy czarny granit będą na nim bardziej widoczne rysy i będzie wymagał też większej dbałości jeśli chodzi o pielęgnację i impregnację. Najlepiej polerować granity jasne. Matowe blaty granitowe praktycznie nie wymagają obsługi i wystarczy je zaimpregnować raz na pięć lat. 
  • Możliwe w naprawie – gdy już dojdzie do uszkodzenia, co będzie bardzo trudne, powstały ubytek można z powodzeniem naprawić, na przykład używając kamienia szlifierskiego.
Granit jako materiał na blat kuchenny
Granit jako materiał na blat kuchenny

Blat granitowy – ile to kosztuje

Wybierając granit jako materiał naszego blatu mamy kilka opcji do wyboru. W ostatnim czasie najchętniej wybierane były Steel Grey, Star Galaxy, Multicolor Red, Prada Gold, Colonial White, Colonial Cream, Viscount White czy Nero Assoluto, zarówno w wersji polerowanej, jak i szczotkowanej (matowej). Do wyrobu blatów kuchennych stosuje się płyty granitowe o grubości 3 cm. To najlepsza grubość, przy której blaty są solidne, trwałe i odporne na pęknięcia, a przy tym efektownie wyglądała. Jeśli jednak powierzchnia będzie pozbawiona dużych otworów jak te na zlew czy płytę grzejną można użyć płyty o grubości 2 cm. Podobnie, gdy z jakichś względów montaż płyty o grubości 3 cm jest niemożliwy, można użyć konglomeratu kwarcowego. Materiał ten ma jednolitą barwę, można stosować płyty o grubości 2 cm i jest on równie piękny i praktyczny. 

Na blaty kuchenne często wykorzystuje się również marmur, natomiast nie jest on tak trwały jak granit lub konglomerat kwarcowy. Jest mniej odporny na wysokie temperatury czy zarysowania.

Cena blatu granitowego może wydawać się wysoka, ale warto przemyśleć tę kwestię jako inwestycję na długie lata. Wszystkie wspomniane zalety sprawiają, że blaty wykonane z materiału jakim jest granit pozwolą na to by kuchnia stała się praktycznie bezobsługowa, jeśli chodzi o pielęgnację. Ograniczamy używanie dodatkowych sprzętów, jak choćby deski do krojenia czy podkładki pod gorące naczynia. Oszczędzamy pieniądze na środkach czystości, naprawach czy wymianach zniszczonych elementów. Jeżeli chcemy skupić się na uzyskaniu jak najniższej kwoty przy zakupie, dobrze jest zdecydować się na granit w jasnych kolorach. Zarówno w wersji błyszczącej czy matowej jest łatwiejszy w utrzymaniu oraz cena wyjściowa jest niższa.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX 

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -