Blaty granitowe – nowoczesny materiał do kuchni

- Reklama -

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu. Niektórzy sądzą, że wręcz najważniejsze – to właśnie w niej bardzo często spotykamy się przy wspólnym posiłku, spędzamy razem czas gotując. Z niej wydobywają się piękne zapachy, które przechowujemy w przyszłości w postaci wspomnień. Nie bez powodu powstało powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu. Oczywiście w dzisiejszych czasach pojęcie tradycyjnej kuchni ewoluuje, natomiast nadal, przy projektowaniu idealnego miejsca do przyrządzania posiłków zwraca się uwagę na to by połączyć charakter funkcjonalny z tym wyjątkowym czynnikiem, który czyni kuchnię miejscem szczególnych spotkań z bliskimi.

Żeby móc wynosić piękne wspomnienia najpierw dobrze by było coś ugotować czy upiec. Do tego potrzebna jest praktyczna, wygodna przestrzeń, która umożliwi pichcenie bez frustracji, bałaganu w całym pomieszczeniu i uważania na każdy ruch w obawie przed uszkodzeniem któregoś z elementów. Podstawowym elementem, który w kuchni pełni wpisze się w charakter kuchni. Ważne aby był odporny na wilgoć i zarysowania, tak aby Pani lub Pan domu mogli poświęcić się gotowaniu w pełnym tego słowa znaczeniu. 

Świetnym materiałem na blat kuchenny są kamienie naturalne, a w tej kategorii z kolei przoduje granit.

Właściwości blatu granitowego
Właściwości blatu granitowego

Właściwości blatu granitowego

Granit to skała magmowa, powstanie w wyniku stygnięcia masy wulkanicznej. Cały proces odbywa się w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza, a to sprawia, że ten kamień to naprawdę mocny materiał, który idealnie sprawdzi się w roli blatu. Z pewnością każdy z nas miał kiedyś do czynienia z blatem wykonanym z płyty MDF, który po czasie spuchł i stał się brzydki i niemożliwy do codziennego użytku. Dzieje się tak dlatego, że struktura płyty silnie chłonie wilgoć przez co nasiąka niczym gąbka. Granit ma strukturę bardzo gęstą, a co za tym idzie niską nasiąkliwość. Dzięki temu blaty granitowe są odporne na wilgoć i doskonale sprawdzą się jako blaty kuchenne. Dodatkową cechą kamienia jest jego twardość, co czyni go odpornym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ważną cechą granitu jest fakt, że jest on niepalny, więc wpływa to na bezpieczeństwo. Bardzo wolno się nagrzewa i z powodzeniem może być użyty w bliskiej odległości od kuchenki, piekarnika. 

Granit jako materiał na blat kuchenny

Wykorzystanie granitu na wykonanie blatu kuchennego jest doskonałym pomysłem ponieważ ma on wiele właściwości, które sprawią, że raz wykonana inwestycja będzie służyć nam przez długie lata. Oto kilka głównych zalet blatu granitowego : 

  • Uniwersalność – blaty granitowe świetnie dopasowują się do różnych stylów. Bardzo dobrze wpiszą się w formę tradycyjną, ale też nowoczesny minimalizm. Będzie to ponadczasowy element naszej kuchni, bo nawet przy zmianie aranżacji granit z pewnością się dopasuje.
  • Estetyka – blat granitowy będzie się pięknie prezentował, nada elegancki styl naszej kuchni, a do wyboru jest kilka opcji kolorystycznych. 
  • Niska nasiąkliwość – dzięki temu blaty granitowe są odporne na wilgoć i doskonale sprawdzą się jako blaty kuchenne. Nie ma konieczności ciągłego przecierania blatu i skupiania się na każdym ruchu by go nie zamoczyć.
  • Odporność na wysokie temperatury – fakt, że sam kamień powstał w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza sprawia, że wysokie temperatury w kuchni nie są mu straszne. Bez problemu można na nim położyć gorący garnek czy blachę wyciągniętą bezpośrednio z piekarnika. 
  • Twardość – blat granitowy może posłużyć nawet jako deska do krojenia. Jest niezwykle odporny na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. 
  • Łatwe w utrzymaniu – blaty granitowe bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy wilgotna ściereczka, a w przypadku zaschniętych zabrudzeń drapak jak do płyt grzewczych.
  • Różnorodność barw i wzorów – granit ma wiele opcji kolorystycznych , więc możemy dopasować go dokładnie do swoich potrzeb. Można też wybrać różne wykończenia powierzchni – granit polerowany, postarzany, satynowany i szlifowany. Trzy ostatnie opcje to rozwiązania matowe. Z pewnością sprawdzą się bardziej pod kątem praktycznym i w połączeniu z granitami ciemnymi. Jeśli wypolerujemy czarny granit będą na nim bardziej widoczne rysy i będzie wymagał też większej dbałości jeśli chodzi o pielęgnację i impregnację. Najlepiej polerować granity jasne. Matowe blaty granitowe praktycznie nie wymagają obsługi i wystarczy je zaimpregnować raz na pięć lat. 
  • Możliwe w naprawie – gdy już dojdzie do uszkodzenia, co będzie bardzo trudne, powstały ubytek można z powodzeniem naprawić, na przykład używając kamienia szlifierskiego.
Granit jako materiał na blat kuchenny
Granit jako materiał na blat kuchenny

Blat granitowy – ile to kosztuje

Wybierając granit jako materiał naszego blatu mamy kilka opcji do wyboru. W ostatnim czasie najchętniej wybierane były Steel Grey, Star Galaxy, Multicolor Red, Prada Gold, Colonial White, Colonial Cream, Viscount White czy Nero Assoluto, zarówno w wersji polerowanej, jak i szczotkowanej (matowej). Do wyrobu blatów kuchennych stosuje się płyty granitowe o grubości 3 cm. To najlepsza grubość, przy której blaty są solidne, trwałe i odporne na pęknięcia, a przy tym efektownie wyglądała. Jeśli jednak powierzchnia będzie pozbawiona dużych otworów jak te na zlew czy płytę grzejną można użyć płyty o grubości 2 cm. Podobnie, gdy z jakichś względów montaż płyty o grubości 3 cm jest niemożliwy, można użyć konglomeratu kwarcowego. Materiał ten ma jednolitą barwę, można stosować płyty o grubości 2 cm i jest on równie piękny i praktyczny. 

Na blaty kuchenne często wykorzystuje się również marmur, natomiast nie jest on tak trwały jak granit lub konglomerat kwarcowy. Jest mniej odporny na wysokie temperatury czy zarysowania.

Cena blatu granitowego może wydawać się wysoka, ale warto przemyśleć tę kwestię jako inwestycję na długie lata. Wszystkie wspomniane zalety sprawiają, że blaty wykonane z materiału jakim jest granit pozwolą na to by kuchnia stała się praktycznie bezobsługowa, jeśli chodzi o pielęgnację. Ograniczamy używanie dodatkowych sprzętów, jak choćby deski do krojenia czy podkładki pod gorące naczynia. Oszczędzamy pieniądze na środkach czystości, naprawach czy wymianach zniszczonych elementów. Jeżeli chcemy skupić się na uzyskaniu jak najniższej kwoty przy zakupie, dobrze jest zdecydować się na granit w jasnych kolorach. Zarówno w wersji błyszczącej czy matowej jest łatwiejszy w utrzymaniu oraz cena wyjściowa jest niższa.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX 

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

Aukcja – czym jest i na czym polega? Definicja pojęcia

Aukcja jest to proces sprzedaży, w którym cena produktu lub usługi wzrasta wraz z liczbą chętnych do jej nabycia. Wystawca może wybrać...

Ambasador marki – kim jest? Definicja pojęcia

Ambasador marki to niezwykle ważna osoba w procesie promocji i wzmacniania wizerunku marki. Jego zadania polegają na prezentowaniu firmy w pozytywnym świetle,...

Autor – kim dokładnie jest? Definicja pojęcia

Autor to osoba tworząca dzieło literackie, artystyczne lub naukowe. Autorstwo wiąże się z prawem do utworzenia i własności dzieła, a także z...

Amortyzacja – czym jest i na czym polega?

Amortyzacja – słowo, które często pojawia się w środowisku biznesowym. Jednak wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest amortyzacja...

Arbitraż – czym jest i na czym polega?

Arbitraż to pojęcie, które jest często używane w sferze biznesu, prawa i finansów. Oznacza to, że jest to interesujące narzędzie do rozwiązywania...

Awatar – czym dokładnie jest? Definicja pojęcia

Awatar to pojęcie, które zazwyczaj kojarzy się z kulturą wirtualną i grami komputerowymi. Jest to wirtualna postać, która występuje w wielu grach,...

Asertywność – czym jest i na czym polega?

Asertywność to umiejętność, która pozwala nam wyrażać swoje potrzeby i opinie w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Dzięki asertywności możemy wyrazić swoje stanowisko...

Aport – czym dokładnie jest? Definicja pojęcia

Aport jest bardzo ważnym elementem w tworzeniu spółek. Jest to rodzaj wkładu własnego wnoszonego przez wspólników do spółki. Wartość aportu może przybierać...

Ankieta – czym jest i na czym polega?

Ankieta – to słowo, które możemy usłyszeć w wielu różnych sytuacjach. Czym jest i czemu służy? Jakie możliwości daje? O tym wszystkim...
- Reklama -