Jak dbać o zęby, aby wizyty u stomatologa były koniecznością jak najrzadziej?

- Reklama -

Wszyscy marzą o pięknym i zdrowym uśmiechu. Dodaje on atrakcyjności zarówno kobietom, jak i mężczyznom. O uzębienie trzeba jednak dbać w odpowiedni sposób. Przynosi to sporo korzyści – nie tylko zachwycający uśmiech, ale również rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym spowodowane stanem zapalnym lub innymi dolegliwościami.

Nie chcesz często odwiedzać dentysty? Postaw na prawidłową higienę jamy ustnej!

Systematyczne mycie zębów to absolutna podstawa. Należy to robić minimum 2 razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku. Stomatolodzy nie zalecają jednak ich szczotkowania bezpośrednio po spożyciu kwaśnego jedzenia czy napoju. Czas mycia zębów zależy od rodzaju szczoteczki. W przypadku tradycyjnych szczoteczek są to 3 minuty. Jeśli natomiast ktoś używa modelu elektrycznego, w tym sonicznego, na czynność tę trzeba przeznaczyć 2 minuty. Nie wolno zapominać o wymianie szczoteczki co 3 miesiące – zawsze należy też to robić po przeziębieniu oraz infekcji jamy ustnej czy gardła. Dodatkowo do czyszczenia przestrzeni między zębami warto sięgać po nici dentystyczne i irygatory – docierają one tam, gdzie szczoteczka nie daje rady. Po zakończeniu mycia zębów jamę ustną dobrze jest przepłukać przeznaczonym do tego płynem.

Świetnym rozwiązaniem jest rozmowa ze stomatologiem o tym, jak wybrać najlepszą szczoteczkę oraz pozostałe akcesoria do czyszczenia zębów. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać – lepiej zatem zasięgnąć rady specjalisty.

Nie zapominaj o profilaktycznych wizytach u dentysty!

Współczesna stomatologia kładzie ogromny nacisk na profilaktykę chorób zębów i tkanek jamy ustnej. Składają się na nią nie tylko czynności higieniczno-pielęgnacyjne, ale również regularne wizyty kontrolne u dentysty. Powinny mieć one miejsce raz na pół roku – chyba że lekarz zaleci inaczej, mając na względzie m.in. stan uzębienia konkretnego pacjenta. Dorośli ze zwiększoną tendencją do występowania zmian próchniczych oraz dzieci powinni gościć u stomatologa co kwartał. Zdecydowanie największą zaletą wizyt kontrolnych jest możliwość szybkiego wykrycia zmian próchniczych lub innych nieprawidłowości. Pozwala to je zatrzymać na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu pacjent unika czasochłonnego leczenia lub nawet ekstrakcji zęba.

Prowadź zdrowy tryb życia!

Dieta ma ogromny wpływ na stan uzębienia, dlatego też opłaca się przykładać większą wagę do tego, co ląduje na talerzu. Organizm – w tym zęby – codziennie potrzebuje odpowiedniej dawki mikro- i makroelementów. Chcąc mieć jak najdłużej zdrowe zęby, należy zrezygnować z nadmiernej ilości przypraw i cukrów prostych obecnych m.in. w słodyczach i kolorowych napojach gazowanych. Źle zbilansowana dieta skutkuje niedoborami m.in. wapnia, fosforu, magnezu, witaminy D3, witaminy C oraz żelaza. Specjaliści od stomatologii podkreślają ponadto, że zębom bardzo szkodzą także palenie papierosów oraz nadmierny stres.

Tekst powstał we współpracy z kliniką świadczącą kompleksowe usługi z zakresu dziedziny, jaką jest stomatologia Zielonki.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -