Właściwości i zalety masażu relaksacyjnego

- Reklama -

Natłok obowiązków, życie w pośpiechu, ciągłe zmiany, praca, prowadzenie domu to wszystko spada na nasze barki w życiu codziennym. Prowadzi to do nagromadzenia niezdrowego napięcia oraz stresu. Nasze ciało reaguje na wszystkie negatywne bodźce i często wysyła nam sygnały, że należy odpocząć oraz zatrzymać się przez moment.

Kto z nas nie chciałby czasem uciec od wszystkich obowiązków i zafundować sobie należną chwilę wytchnienia? Prawdopodobnie każdy choć raz w swoim życiu doświadczył podobnego uczucia. Dobrze jest pozwolić swojemu organizmowi odprężyć się, uspokoić. Z pomocą przychodzą masaże relaksacyjne, które za sprawą różnych technik przynoszą ulgę w zmęczeniu oraz rozluźnienie. 

Czym jest masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny to jedna z odmian masażu klasycznego. Polega na wykonywaniu chwytów, ucisków, ugniataniu oraz masowaniu poszczególnych partii ciała w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. To doskonała opcja dla osób regularnie borykających się ze stresem, który zwiększa napięcie spoczynkowe mięśni. To z kolei może prowadzić do dolegliwości bólowych, najczęściej w obrębie karku oraz barków. Z tego względu masaż relaksacyjny jest zalecany osobom, które długotrwale odczuwają zdenerwowanie, czują się przytłoczone domowymi obowiązkami lub zmęczone. 

Jaki korzyści daje masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny wpływa przede wszystkim na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, na kondycję zdrowia psychicznego. Do głównych zalet tej odmiany masażu zalicza się:

  • Redukcja chronicznego napięcia mięśni poprzecznie prążkowanych
  • Rozluźnienie mięśni 
  • Odprężenie i relaks
  • Zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu
  • Poprawa snu – spowodowana przez redukcję napięcia nerwowego 
  • Ujędrnienie ciała – regularnie wykonywany masaż modeluje sylwetkę i poprawia jej wygląd
  • Poprawa samopoczucia
  • Pobudzenie krążenia i lepsze ukrwienie
  • Łagodzenie bólu w obrębie karku oraz barków, spowodowanego przez napięcie mięśni
Właściwości i zalety masażu relaksacyjnego
Właściwości i zalety masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny – na czym polega?

W przeciwieństwie do klasycznej wersji masażu, masaż relaksacyjny wymaga od fizjoterapeuty użycia znacznie mniejszej ilości siły. Techniki stosowane przez specjalistów opierają się na wykonywaniu łagodnych ruchów, przede wszystkim bardzo powierzchownych takich jak: głaskanie, delikatne ugniatanie lub rozcieranie. Istotą masażu relaksacyjnego jest rozluźnienie oraz odprężenie, dlatego masaż nie powinien powodować bólu czy dyskomfortu. Dodatkowo wnętrze pomieszczenia wzbogacone jest często o specjalne relaksujące oświetlenie, barwy, spokojną muzykę, a także olejki eteryczne czy specjalne balsamy oraz mleczka do ciała.

Wskazania i przeciwskazania do masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny dedykowany jest właściwie osobom w każdym wieku dorosłym, seniorom, kobietom oraz mężczyznom. Szczególnie zalecany jest ludziom borykającym się nadmiarem stresu, obowiązków oraz chronicznym napięciem mięśni i przemęczeniem.  Ważnym aspektem decydującym o skuteczności masażu jest regularność i systematyczność.

Z kolei przeciwskazaniami do wykonania zabiegu mogą być m.in.:

  • Stany zapalne toczące się w organizmie oraz gorączka
  • Choroby nowotworowe
  • Niektóre choroby skórne, dermatologiczne
  • Niektóre choroby układu krążenia
  • Złamania kości i zwichnięcia stawów

Przed wykonaniem masażu warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, czy nie istnieją żadne przeciwskazania zdrowotne. Warto również zdecydować się na dobrego specjalistę. Masaż relaksacyjny powinien być wykonywany przez wykfalifikowanego fizjoterapeutę lub masażystę, który dobierze odpowiednią technikę, a także ustali częstotliwość wykonywanych masażów.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolski
Cześć, jestem informatykiem i copywriterem, który pasjonuje się technologiami i ich przyszłością. Tworzę artykuły i poradniki dotyczące technologii, sprzętu, oprogramowania oraz cyberbezpieczeństwa, dostarczając skomplikowaną wiedzę w przystępny sposób. Moje doświadczenie i wiedza pomogą Wam lepiej zrozumieć świat nowoczesnych technologii, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -