Najem długoterminowy a leasing auta – na co się zdecydować?

- Reklama -

W ostatnich latach przedsiębiorcy coraz rzadziej korzystają z własnych samochodów na rzecz leasingu czy najmu długoterminowego. Choć efekt jest jeden – otrzymuje się samochód do dyspozycji, to zasady działania i koszt mogą się od siebie różnić. Która z tych opcji bardziej się opłaca i jakie dają możliwości?

Artykuł przy współpracy z portalem motoryzacyjnym vwzone.pl

Na czym polega leasing samochodowy?

Przez długi czas leasing stanowił najczęstszą formę finansowania pojazdów wykorzystywanych w firmie. Jest to forma umowy, której przedmiotem jest odpłatnie używa się samochodu przez umówiony okres. Leasingobiorca może korzystać z auta w nieograniczonym zakresie, choć w umowie mogą znaleźć się wyłączenia. Przy leasingu samochód nie jest własnością najemcy. Gdy umowa dobiega końca, zwraca go leasingodawcy, choć zwykle ma też możliwość odkupienia samochodu w korzystnej cenie.

Leasing auta to opłacalną opcją, ponieważ:

  • generuje mniejsze koszty niż kredyt;
  • leasingobiorca nie musi jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych;
  • można obniżyć podstawę opodatkowania;
  • opłaty nie zmieniają się w trakcie trwania umowy.

To rozwiązanie ma też kilka minusów:

  • konieczność ponoszenia kosztów związanych z naprawą auta;
  • nie można zmodernizować auta według własnych potrzeb;
  • umowa wymaga przeważnie wniesienia wkładu własnego.

A może najem długoterminowy?

Jeżeli interesuje Cię auto na wynajem długoterminowy, musisz liczyć się z tym, że minimalny czas usługi to zwykle ok. 2–5 lat. W cenie najmu znajdują się zwykle koszty ubezpieczenia pojazdu i ewentualnego serwisu. Jak użytkownik płacisz jedynie za tankowanie według swoich potrzeb. Dlaczego najem długoterminowy stanowi tak istotną konkurencję wobec leasingu, który na polskim rynku jest już sprawdzonym rozwiązaniem?

Przy wynajmie nie musisz wnosić żadnego wkładu własnego, a miesięczna składka jest ustalana zgodnie z Twoimi możliwościami. Masz także znacznie mniej zmartwień na głowie – w końcu nie przejmujesz się tutaj poszukiwaniem najlepsze oferty ubezpieczenia czy przeglądem technicznym.

O wyborze między leasingiem a wynajmem na dłuższy okres powinny decydować Twoje potrzeby i preferencje. W końcu każdy z tych modeli „wypożyczenia: samochodu ma swoje zalety i wady.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -