Kwitnące byliny wieloletnie – gatunki i sposób pielęgnacji

- Reklama -

Ogród jest cudowną ozdobą każdego domu. Aby wyglądał zjawiskowo, warto wybrać do niego różnorodną roślinność. Warto pomyśleć przede wszystkim o kwitnących bylinach wieloletnich.

Popularne gatunki bylin wieloletnich

  • Ostróżka ogrodowa– wysoka roślina, osiągająca nawet do 2 metrów. Jej kwiaty tworzą gęste grona w barwach fioletowych, białych czy niebieskich. Kwitnienie ostróżki ogrodowej przypada w terminie od czerwca do końca września. Można z niej stworzyć efektowną wysoką dekorację ogrodową.
  • Kocimiętka Fassena– odznacza się silnie rozgałęzionymi pędami oraz szarozielonymi liśćmi. Kwitnie od maja do września, a jej kwiaty są barwy lawendowej. Co ważne, jeśli jej pędy będą regularnie przycinane wówczas zakwitną kolejny raz.
  • Drakiew kaukaska– ma okazałe, miododajne kwiaty o cudownym zapachu. Kwitnie od czerwca do października, jest świetnym uzupełnieniem ogrodu, dzięki nie można zrobić ładne przejścia między danymi gatunkami bylin.
  • Gożdzik kropkowaty– ma wiele zastosowań. Wymagania glebowe rośliny są niewielkie, a jej wygląd jej zachwycający. Kwiaty Gożdzika charakteryzują się cudownym i intensywnym zapachem, po za tym są liczne. Mają wiele barw, a ich kwitnienie przypada na termin od czerwca do września. Gożdzik sprawdza się w zarówno kompozycjach skalnych, jak i do uprawy w pojemnikach czy donicach.
  • Trzykrotka Wirginijska– bardzo długo kwitnie (maj-wrzesień). Ma piękne niebieskie kwiaty i preferuje glebę żyzną.

Gdzie posadzić kwitnące byliny wieloletnie?

Aby rośliny zdrowo rosły i efektywnie kwitły, należy im zapewnić optymalne warunki siedliskowe. Byliny najlepiej rozwijają się w miejscach dobrze nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych. Niektóre gatunki preferują także cień, czy też intensywne słońce i lubią piaszczystą, suchą ziemię.

Jak sadzić i pielęgnować wieloletnie byliny kwitnące?

Byliny uprawiane w donicach możemy sadzić o dowolnej porze roku. W przypadku kiedy przesadzamy roślinę z jednego miejsca w ogrodzie do innej lokalizacji, wówczas dobrze przystąpić do tego jesienią czy wiosną. Przed samym zabiegiem należy przygotować odpowiednio podłoże. Przekopujemy wyznaczone na rabatę miejsce, pozbywamy się chwastów i nawozimy, korzystając z preparatu organicznego bądź sztucznego. Na samym końcu grabimy ziemię. Gleba powinna być pozostawiona na parę tygodni, aby zdążyła opaść, w tym czasie jednak nie możemy zapomnieć o usuwaniu chwastów. Rabata z bylinami powinna być co roku zasilana kompostem lub też wieloskładnikowym nawozem mineralnym. 

Kwitnące byliny wieloletnie- gatunki i sposób pielęgnacji
Kwitnące byliny wieloletnie- gatunki i sposób pielęgnacji

Jeśli chcemy wydłużyć okres kwitnienia bylin wieloletnich, usuwajmy regularnie wszelkie przekwitające kwiaty. Na bieżąco kontrolujmy także czy na roślinach nie pojawiają się oznaki ataku szkodników. W sklepach ogrodniczych dostaniemy specjalne środki na mączliki, przędziorki, mszyce czy inne szkodniki. Podczas dzielenia kęp warto również usuwać z nich stare części systemu korzeniowego z pędami, natomiast sadzić jedynie młode części roślin. Należy to zrobić, jeśli rośliny zaczną słabo rosnąć, czy ich kwitnienie nie będzie już zbyt obfite. W ten sposób zostaną one odmłodzone. Różnego rodzaju byliny możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion, jednakże lepiej jest jednak po prostu podzielić rozrośnięte kępy, oddzielić młode rośliny od matecznych czy też podzielić kłącze, czy karpy korzeniowe. Taki podział należy przeprowadzić wiosną albo wczesną jesienią.

Czy na dekorację ogrodu warto wybrać byliny wieloletnie?

Długo kwitnące byliny są doskonałym wyborem do każdego ogrodu. Na długą będą one stanowiły jego doskonałą dekorację, dzięki nim cały ogród będzie tętnił życiem. Poza tym nie są one szczególnie wymagające i co ważne, ich wybór jest ogromny. Najchętniej wybierane są zwłaszcza te kwitnące przez całe lato i jesień.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -