Wiele samochodów z wyższej półki korzysta teraz z systemu bezkluczykowego uruchamiania, co oznacza, że można je odblokować po prostu mając w pobliżu brelok. Breloki zawierają chipy komputerowe i kody bezpieczeństwa, które są wykrywane przez komputer wewnątrz samochodu. Gdy pilot zostanie rozpoznany jako znajdujący się w pobliżu, kierowca może uruchomić silnik samochodu jednym naciśnięciem przycisku. To wielkie udogodnienie, a równocześnie sposób, który wygenerował nowy rodzaj przestępstwa znany potocznie, jako „kradzież na walizkę”. Jeśli jesteś posiadaczem takiego samochodu, bądź też przymierzasz się do zakupu auta z systemem bezkluczykowym – ten artykuł na pewno Cię zainteresuje, gdyż zawiera wszystkie najważniejsze informacje z tym związane.
Artykuł przy współpracy z forum-mechaniczne.pl
Zatem czytaj dalej i dowiedz się, co to jest kradzież na walizkę i jak możesz zapobiec kradzieży samochodu bezkluczykowego. W pierwszej kolejności jednak warto dowiedzieć się czy Twój samochód jest bezkluczykowy i jakie modele samochodów są zagrożone. Nie można tego absolutnie zignorować, iż coraz więcej faktów wskazuje na to, iż kradzież tego rodzaju jest coraz częstszym przestępstwem. Wiele raportów mówi o tym, że właściwie cztery z pięciu najlepiej sprzedających się modeli samochodów w Polsce są narażone na „kradzież na walizkę”.
Jak działa kradzież na walizkę?
Kradzież samochodu bez kluczyka polega na przechwyceniu sygnału z kluczyka do tak zwanego samochodu bezkluczykowego otwierania samochodu przez osobę stojącą przed domem ofiary za pomocą urządzenia.
Odbywa się to w następujący sposób:
- Krok 1 – Urządzenie przekazuje sygnał do kogoś stojącego przy samochodzie ofiary.
- Krok 2– Wyżej wymienione działanie powoduje, że samochód sądzi, że kluczyk jest w pobliżu, a więc pozwala na otwarcie drzwi i uruchomienie zapłonu.
Jak daleko złodzieje muszą znajdować się od moich kluczyków do samochodu, aby „kradzież na walizkę” zadziałała? Złodzieje muszą znajdować się w odległości kilku metrów od kluczyków do samochodu, aby przechwycić sygnał. W kolejnej części artykułu podpowiemy Ci, jak możesz powstrzymać złodziei przechwytujących sygnał z kluczyka do samochodu.
Kradzież na walizkę – co jeszcze warto wiedzieć?
Przykłady ataków „bezkluczykowych” na pojazdy nie są nowe, choć ostatnio słyszy się o nich coraz więcej. Co ciekawe, kradzież samochodu bez kluczyka może zająć tylko 20–30 sekund (!). Niestety ślusarze często słyszą o przypadkach wytrychów, urządzeń elektronicznych, gadżetów do klonowania kluczy i innych narzędzi wykorzystywanych przez oportunistycznych złodziei. To generuje pytanie o to, jakie dokładnie urządzenie jest używane w kradzieży samochodu w systemie bezkluczykowym.
Już wiesz, jak działa kradzież na walizkę i przestępczość tego rodzaju polega na tym, że pewien rodzaj specjalistycznego sprzętu elektronicznego ma za zadanie przechwycić sygnał z klucza i przekazać go do odbiornika, który znajduje się w pobliżu samochodu. Zwykle odbiornik ten jest umieszczony przez złodzieja w walizce – stąd charakterystyczna nazwa.
Czy mój samochód ma dostęp bezkluczykowy?
Jeśli musisz wcisnąć przycisk na kluczykach, aby wejść do samochodu, nie ryzykujesz „zhakowania”. Jedynie samochody wyposażone w system otwierania pojazdu bez kluczyka można ukraść za pomocą tzw. sprzętu „przekaźnikowego”. Samochody bezkluczykowe umożliwiają kierowcy otwieranie i uruchamianie samochodu z kluczykiem znajdującym się w kieszeni. W samochodzie kierowca może nacisnąć przycisk, aby uruchomić silnik – ale w zależności od modelu nie zawsze jest to wymagane.
Modele samochodów zagrożone kradzieżą „na walizkę”
Każdy samochód z dostępem bezkluczykowym jest zagrożony przestępczością tego rodzaju! W tym zagrożone są popularne modele, takie jak:
- Nissan Qashqai
- Ford Fiesta
- Ford Focus
- Volkswagen Golf.
Trzeba jednak dodać, iż jest to jedynie kilka przykładów z setek popularnych samochodów zagrożonych kradzieżą na walizkę. Jeśli masz którykolwiek z tych modeli – musisz jak najprędzej dowiedzieć się, jakie zabezpieczenie systemu bezkluczykowego są najlepszym rozwiązaniem.
Jak zabezpieczyć system bezkluczykowy?
Jeśli już zacząłeś się interesować tym, jak zabezpieczyć system bezkluczykowy być może znalazłeś sporo informacji na temat tego, że jedynym sposobem ochrony samochodu przed podobnymi kradzieżami jest trzymanie breloczka w metalowym pudełku, a nawet w lodówce (!). Chodzi o to, że zdaniem ekspertów metal blokuje sygnał, a w związku z tym, że piloty bezkluczykowe nieustannie wysyłają sygnał – generują wyżej wymienione zagrożenie. Owszem, możesz je też wyłączyć, co zdaje się najlepszą formą zabezpieczenia, ale prawda jest taka, że większość ludzi tego nie robi.
Poniżej kilka szybkich wskazówek, które pozwolą uchronić zamek bezkluczykowy przed kradzieżą na walizkę
- Chroń swoje kluczyki do samochodu – użyj woreczka blokującego!
- Wzrasta liczba włamań celujących w kradzież kluczyków samochodowych, dlaczego więc nie przechowywać kluczyków w sejfie? To idealny sposób również na zabezpieczenie systemu bezkluczykowego.
- Jeśli masz samochód z dostępem bezkluczykowym, tym bardziej upewnij się, że kluczyki znajdują się z dala od drzwi i okien.
Alternatywnie, klucz samochodowy przechowuj w osłoniętym pudełku / puszce / torbie, aby sygnał nie został „złapany” z zewnątrz i użyty do otwarcia samochodu – i nie zapomnij zrobić tego samego z każdym zapasowym zestawem!
Najwięcej słychać na temat woreczka blokującego sygnał jako odpowiedź na to, jak zabezpieczyć system bezkluczykowy. Owszem, takie woreczki blokujące sygnał mogą uniemożliwić dostęp do Twojego pojazdu, blokując przesyłanie kodu do pojazdu przez brelok z kluczykiem, ponieważ są one wyłożone warstwami metalicznego materiału. Etui blokujące sygnał chroniące brelok do kluczyków samochodowych również może się nadać i jest to alternatywna wersja takiego woreczka.
Zdaje się jednak, że najlepiej będzie zwyczajnie wyłączyć sygnał bezprzewodowy pilota bezkluczykowego. Zrobienie tego nie jest niczym skomplikowanym. Zwykle, aby wyłączyć, wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi swojego samochodu, aby sprawdzić, czy możesz to zrobić i tam też znajdziesz wszystkie wskazówki, które poprowadzą Cię przez proces tego rodzaju. Natomiast, jeśli nie możesz znaleźć w instrukcji nic na temat wyłączania pilota, skontaktuj się z producentem pojazdu, który jest najbardziej wiarygodnym źródłem takich informacji.