Oczko wodne jest ciekawym elementem dekoracyjnym ogrodu lub działki. Właściciele posesji, którzy decydują się na posiadanie niewielkiego akwenu z wodą często dopasowują układ ogrodu tak, by oczko stało się głównym elementem ogrodu.
Oprócz jego starannego wykończenia ważne jest dopasowanie roślinności, która nie zdominuje jego piękna, a jednocześnie będzie harmonijna z pozostałymi rabatami. Jakie rośliny posadzić wokół oczka wodnego? Na jakie gatunki zieleni postawić, aby wysoka wilgoć powietrza nie zakłócała ich naturalnego rozwoju?
Rośliny wokół oczka wodnego – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Oczko wodne w ogrodzie jest bez wątpienia niesamowitą atrakcją. Niemniej jednak, wodne zagłębienie tworzy wokół siebie odrębny, specyficzny mikroklimat. Warunki glebowe wokół wody są zupełnie inne niż w innych miejscach w ogrodzie, dlatego do obsadzenia jego brzegów warto wybrać rośliny, które dobrze tolerują wilgoć oraz mokre, ciężkie powietrze.
Sprawdź także: oczko wodne!
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wysokość wybranych roślin oraz wydawane przez nie owoce i kwiaty. W okresie przekwitania, usychające liście oraz spadające pąki kwiatów i owoce mogą prowadzić do zanieczyszczenia oczka. Aby utrzymać wodę w czystości warto decydować się na rośliny, których wzrost jest stabilny, by uniknąć uporczywego zielenienia i zabrudzenia akwenu. Warto również pamiętać, aby wybierać rośliny, które w trakcie rozwoju swoim wzrostem nie zacienią i nie przysłonią oczka. Duże krzaki, drzewka czy trawy, które są niewłaściwie przycinane mogą całkowicie zasłonić ten wyjątkowy element dekoracyjny ogrodu.
Roślinność wokół oczka wodnego – jakie krzewy wybrać?
Doskonałym gatunkiem zieleni, który pięknie komponuje się na tle oczka wodnego są krzewy. Odpowiednio dobrane gatunki będą nie tylko doskonale rozwijać się w wilgotnym środowisku, ale dodatkowo będą podkreślały walory wizualne zagłębienia z wodą. Jakimi krzewami warto obsadzić brzeg oczka wodnego?
Nad brzegiem oczka doskonale sprawdzą się krzewy na pniu, których gałęzie efektownie zwisają, co podkreśla charakter oczka wodnego. Doskonałym przykładem zwisającego krzewu na pniu jest wierzba płacząca lub niewielkich rozmiarów grab pospolity. Ciekawym rozwiązaniem jest również posadzenie kolorowego drzewka na pniu, na przykład klonu palmowego, który wyróżnia się intensywnie czerwonymi, efektownymi liśćmi. Ich kolor pięknie mieni się w jesiennym słońcu, a także efektownie odbija swoje wybarwienie w tafli akwenu.
Jakie byliny będą prawidłowo wzrastać wokół oczka wodnego?
Świetną ozdobą terenu wokół oczka wodnego są byliny. Byliny są roślinami mało wymagającymi, które ze względu na odporność na warunki atmosferyczne, doskonale wzrastają w wilgotnej glebie oraz ciężkim, mokrym powietrzu. Bylinami, które pięknie prezentują się na tle niewielkiego, ogrodowego zbiornika wodnego są:
- bergenia sercowata – to odporna na zmienne warunki atmosferyczne bylina, która wyróżnia się okrągłymi, skórzastymi liśćmi. Na przełomie września i października liście przybierają czerwony kolor, który doskonale wpisuje się w jesienny klimat,
- języczka pomarańczowa – to roślina, którą wiele właścicieli oczek wodnych wybiera do obsadzenia jego brzegów. Sercowate, purpurowe liście byliny oraz pomarańczowe ukwiecenie doskonale ozdabiają teren wokół oczka wodnego, co sprawia, że ogród wygląda harmonijnie i efektownie.
- liliowiec rdzawy – to ciekawa bylina, która charakteryzuje się wąskimi liśćmi oraz pomarańczowymi, bujnymi kwiatostanami. Kwiat doskonale rozwija się w wilgotnej glebie oraz prawidłowo znosi wilgoć unosząca się w powietrzu.
Oczka wodne i sadzawki są bez wątpienia pięknym elementem dekoracyjnym ogrodu. Obsadzenie ich brzegów odpowiednią roślinnością dodatkowo podnosi ich walory wizualne i estetyczne.