Podatek budowlany a urząd. Jak przygotować wnioski do urzędu?

- Reklama -

Liczna grupa Polaków emigrujących do Niemiec w celach zarobkowych to pracownicy działający w branży budowlanej. Znaczna część z nich coraz chętniej decyduje się na założenie za zachodnią granicą własnej firmy świadczącej usługi remontowo-budowlane. Wówczas warto wiedzieć, że polska firma, rozpoczynając wykonywanie zleceń w Niemczech, ma możliwość wnioskowania o zwolnienie z niemieckiego podatku budowlanego. Sprawdź, co należy zrobić w tym celu, a także dowiedz się, jak szybko i skutecznie uzyskać zwrot podatku z Niemiec w dwóch krokach!

Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – jak je uzyskać?

Freistellungsbescheinigung to specjalne zaświadczenie uprawniające przedsiębiorcę do zwolnienia z obowiązującego w Niemczech podatku budowlanego (niem. Bauabzugsteuer). Tym samym osoby prowadzące firmę remontowo-budowlaną u naszych zachodnich sąsiadów nie muszą opłacać podatku od usług budowlanych, który – w przeciwnym wypadku – należy tam odprowadzać od każdej wystawionej faktury (jego wysokość to 15% wartości wykonanej usługi).

W celu uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech przedsiębiorca powinien skompletować niezbędną dokumentację i przedłożyć stosowny wniosek (sporządzony na przeznaczonym do tego formularzu) w niemieckim urzędzie skarbowym. W Niemczech funkcjonują cztery tego typu instytucje:

  • Finanzamt Hameln;
  • Finanzamt Oranienburg;
  • Finanzamt Cottbus;
  • Finanzamt Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth.

Aby to zrobić, należy posiadać numer identyfikacji podatkowej – w przypadku jego braku urząd nada go wraz z decyzją o zwolnieniu z podatku budowlanego. Co istotne, firmy budowlane, które zostały zarejestrowane w Polsce, muszą dodatkowo dołączyć do wniosku wpis do centralnej ewidencji, a także certyfikat rezydencji wydany przez polski urząd skarbowy. Natomiast właściciele niemieckiej Gewerbe powinni pamiętać o uwzględnieniu w załączniku do wniosku zameldowania prowadzonej jednoosobowej działalności w Niemczech.

Ważną informacją pozostaje ponadto fakt, że zaświadczenie Freistellung jest wydawane przez niemiecki urząd na czas określony, zazwyczaj jeden rok, po którego upływie przedsiębiorca musi ponownie złożyć odpowiedni wniosek.

Zwrot podatku z Niemiec w dwóch krokach

Warto przy tej okazji wyjaśnić również, jak wygląda w Niemczech sama procedura rozliczenia podatku – jest to bowiem obowiązek spoczywający na każdej osobie, która była legalnie zatrudniona na terenie tego kraju. Najprostszym i jednocześnie najszybszym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem kanału online. Jak to zrobić? Standardowa procedura, która pozwala uzyskać należny zwrot podatku z Niemiec w dwóch krokach, przedstawia się następująco:

  1. Wypełnienie stosownego formularza – podatnik musi wówczas wprowadzić podstawowe dane, takie jak informacja o stanie cywilnym, potomstwie czy adresie firmy;
  2. Dołączenie niezbędnych dokumentów – kluczowym z nich jest zestawienie rocznych dochodów w Niemczech, czyli niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung.

W Niemczech czas na składanie deklaracji podatkowych mija wraz z 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. Państwo to dopuszcza możliwość rozliczania się z Finanzamtem nawet do czterech lat wstecz. W praktyce jednak opłaca się dopełnić tej formalności możliwie najszybciej, a korzystając z możliwości rozliczenia się online, można liczyć na wydanie decyzji przez urząd już w ciągu 1-3 miesięcy od momentu przedłożenia zeznania podatkowego.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolski
Cześć, jestem informatykiem i copywriterem, który pasjonuje się technologiami i ich przyszłością. Tworzę artykuły i poradniki dotyczące technologii, sprzętu, oprogramowania oraz cyberbezpieczeństwa, dostarczając skomplikowaną wiedzę w przystępny sposób. Moje doświadczenie i wiedza pomogą Wam lepiej zrozumieć świat nowoczesnych technologii, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -