Czym są meningokoki? Większość z nas słyszała tę nazwę, jednak – mogę się założyć, że tak jest – nie do końca rozumie czym jest… no właśnie, co? Bakteria? Wirus? Grzyb?
Meningokoki to bakterie, które należą do gatunku Neisseria meningitidis. Istnieje 12 serogrup meningokoków. Do najbardziej popularnych na naszym kontynencie należą meningokoki serogrup B oraz C. Zdarzają się również przypadki zarażenia meningokokami z serogrup W135 oraz Y. Do zakażeń meningokokami dochodzi podczas kontaktu z osobą zarażoną (najczęściej bezobjawowym nosicielem), drogą kropelkową, oraz przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z jamy ustnej, nosa i gardła nosicieli.
Meningokoki są groźne dla każdego człowieka, niezależnie od wieku. Badania pokazują, że najwięcej przypadków zachorowań na Inwazyjną Chorobę Meningokokową notowanych jest wśród dzieci do 5. roku życia oraz w grupie nastolatków. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w 2012 roku w całej Polsce na IChM zachorowało 241 osób. Prawie połowę stanowiły dzieci poniżej 4. roku życia. Dla porównania, w kolejnej grupie wiekowej (5 – 9 lat) chorobę przechodziło jedynie 16 osób. Inwazyjna Choroba Meningokokowa jest poważnym zagrożeniem dla życia. W konsekwencji może doprowadzić do różnego stopnia uszkodzeń mózgu, ataków padaczkowych, niedosłuchu, ubytków skóry i tkanek, a nawet amputacji kończyn.
Inwazyjna Choroba Meningokokowa jest chorobą o dynamicznym i nieprzewidywalnym przebiegu. W ciągu kilku godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia życia. W przypadku zachorowania kluczowe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, jednak wczesne rozpoznanie jest trudne gdyż początkowe objawy Inwazyjnej Choroby Meningokokowej, takie jak gorączka, ból głowy czy bóle stawowo-mięśniowe są niespecyficzne i łatwe do pomylenia ze zwykłym przeziębieniem lub grypą
– W sytuacji dużego ryzyka opóźnionego rozpoznania i skutecznego leczenia najlepiej jej zapobiegać, tym bardziej, że w przypadku Inwazyjnej Choroby Meningokokowej liczy się każda minuta. W związku z tym, w ramach profilaktyki IChM warto wiedzieć, że istnieją skuteczne i bezpieczne szczepienia przeciwko meningokokom – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn.
Program Szczepień Ochronnych rok rekomenduje szczepienia przeciwko meningokokom jako zalecane. Oznacza to, że koszty szczepionki indywidualnie ponoszą rodzice.