Asertywność – czym jest i na czym polega?

- Reklama -

Asertywność to umiejętność, która pozwala nam wyrażać swoje potrzeby i opinie w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Dzięki asertywności możemy wyrazić swoje stanowisko bez naruszania praw innych.

Czym jest asertywność? Definicja pojęcia

Asertywność to zdolność wyrażania własnych potrzeb, pragnień i opinii w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Oznacza to, że przy asertywności nie narusza się praw innych ani nie godzi się na to, co jest niezgodne z naszymi wartościami. Asertywność to także zdolność wyrażania szacunku dla innych i własnych granic oraz prawo do wyrażania swojego zdania bez obawy przed krytyką.

Na czym polega asertywność?

Asertywność to umiejętność mówienia „nie” w odpowiednim momencie, wyrażania swoich opinii bez obawy przed krytyką i w sposób, który nie zrani innych. Oznacza to, że mamy prawo do powiedzenia „nie”, jeśli czujemy się nieswojo lub nie jesteśmy zadowoleni z tego, co zostało nam zaproponowane. Asertywność to także umiejętność proszenia o pomoc, gdy jej potrzebujemy. Oznacza to, że nie musimy wszystkiego robić sami i że możemy prosić innych o pomoc, jeśli tego potrzebujemy.

Asertywność w pracy

Asertywność w pracy jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy mówić o swoich potrzebach i opiniach przełożonym, współpracownikom i klientom. Umiejętność wyrażania swoich opinii i potrzeb w sposób odpowiedzialny i uczciwy może przynieść wymierne korzyści w pracy. Asertywność pomaga nam wypracować silniejsze relacje z przełożonymi i współpracownikami oraz nauczyć się komunikować się w sposób, który będzie

Jak trenować swoją asertywność?

Trenowanie swojej asertywności może być trudne, ale nie niemożliwe. Aby nauczyć się asertywności, należy ćwiczyć wyrażanie swoich potrzeb i opinii w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Ważne jest również, aby ćwiczyć słuchanie innych i szanowanie ich praw. Możesz również skorzystać z warsztatów lub książek o asertywności, aby nauczyć się, jak wyrażać swoje potrzeby i opinie w sposób, który będzie szanował prawa innych.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolskihttps://goodatservice.com/
Cześć, jestem Janusz Wolski, informatyk, tester oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz copywriter. Technologie to moja pasja i moim skromnym zdaniem, również przyszłość naszego świata. Ułatwia nam nie tylko funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala eksplorować świat, nie wychodząc z domu. Tworzę dla Was artykuły związane technologiami, techniką, sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami, cyber bezpieczeństwem i wszystkim, co jest związane z komputerami. Moje poradniki dostarczają Wam skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób i pozwalają zrozumieć świat nowoczesnych technologii, a niekiedy również podjąć decyzję związaną z zakupem nowego sprzętu. Znajdziecie tutaj również zagadnienia analityczne oraz biznesowe, ponieważ wszystkie te dziedziny, są obecnie ze sobą bardzo związane. Moje doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą Wam wkroczyć w nową erę nowości technologicznych. Niezależnie od tego, czy jesteście amatorami czy profesjonalistami, z pewnością znajdziecie coś wartościowego dla siebie!

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -