Większość początkujących producentów muzycznych i realizatorów dźwięku na początkowym etapie kształtowania własnego domowego studia nagrań nie przykłada zbyt wielkiej wagi do odpowiedniej adaptacji dźwiękowej pomieszczenia. Oczywiście jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ naturalną koleją rzeczy w trakcie zgłębiania wiedzy na temat tworzenia muzyki jest przede wszystkim poznawanie i kupno sprzętu, nauka obsługi programów muzycznych, czy instrumentów itp. O tym, że studio należy odpowiednio przystosować do nagrywania utworów przekonujemy się zwykle już podczas pracy, na przykład kiedy wykorzystujemy czuły mikrofon pojemnościowy. Żeby uzyskać idealny efekt dźwięku nie wystarczy wytłumić całego pomieszczenia pianką, czy innym nierezonującym materiałem, ale należy podejść do tego w sposób przemyślany oraz wykorzystać właściwe surowce.
W jaki sposób zaadoptować pomieszczenie do nagrywania dźwięku?
Przed przystąpieniem do tego procesu warto zgłębić podstawową wiedzę na temat akustyki pomieszczeń. Nie powinno nam to sprawić większych problemów, ponieważ jest ona powszechnie dostępna. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego w jaki sposób zachowuje się dźwięk. Kiedy zostaje wygenerowany przez źródło, na przykład przez głośnik, instrument lub głos natychmiast rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Tylko w niewielkim stopniu przedostaje się do mikrofonu. Ułamek ten nazywa się dźwiękiem bezpośrednim, który w głównej mierze przyczynia się do słuchowego odczucia wyrazistości i głośności. Cała reszta stanowi pogłos, który odbija się od ścian pomieszczenia i przedmiotów znajdujących się w nim, po czym w pewnej części również wpada do mikrofonu. Dźwięk odbity, w przeciwieństwie do bezpośredniego, nie jest czysty i ma ogromną szansę na zmianę oryginalnego brzmienia. Najlepszą akustykę posiadają pomieszczenia o bardzo dużej przestrzeni, takie jak katedry, czy sale koncertowe, które nierzadko są nawet w specjalny sposób projektowane, tak aby wszystkie dźwięki brzmiały w nich doskonale. W przypadku domowego studia raczej nie mamy do czynienia z aż tak rozległą powierzchnią, dlatego musimy posiłkować się tak zwanymi pułapkami pogłosowymi. Istnieje wiele programów, czy wtyczek przeznaczonych do redukowania pogłosu, jednak jak do tej pory nie wynaleziono żadnej, która niwelowałaby go całkowicie.
Najpopularniejszym produktem, który wykorzystywany jest w profesjonalnych studiach nagrań są panele akustyczne, służące do wygłuszenia pomieszczenia. Umieszcza się je na ścianach oraz suficie. Zastosowanie takich paneli jest ogromnym krokiem na drodze do perfekcyjnego przystosowania domowego studia do odsłuchu i nagrywania muzyki. Na początkowym etapie z pewnością wystarczą one do uzyskania zadowalającego efektu. Jednak zdaniem profesjonalistów panele te powinny być zintegrowane z innymi ustrojami akustycznymi, które są odpowiedzialne nie tyle za wygłuszenie, co za adaptację akustyczną pomieszczenia, a to w pewnym sensie oznacza po prostu „zapanowanie” nad emitowanymi w studiu dźwiękami. Te produkty to dyfuzory akustyczne, które zwykle mają postać drewnianych paneli z wieloma wypustkami o charakterystycznym kształcie. Rozpraszają one emitowane dźwięki, które bez nich odbijałyby się ciągle w jednym miejscu, co z kolei dawałoby efekt podbijania niektórych częstotliwości oraz obniżania innych. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu maksymalnie dobrego efektu dźwięku powinniśmy skupić naszą uwagę zarówno na wygłuszeniu naszego domowego studia, jak i na jego adaptacji akustycznej. Przy tej drugiej kwestii pomóc nam mogą także tak zwane bass trapy, które mogą mieć postać niewielkich paneli lub owalnych wałków. Opcja ta jest zdecydowanie tańsza od dyfuzorów akustycznych, a może sprawdzić się równie dobrze, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach studyjnych o kształcie na przykład sześcianu. Często nabywane są nawet przez profesjonalistów posiadających dyfuzory, ponieważ w przeciwieństwie do nich oraz do paneli akustycznych są w stanie szczególnie skutecznie pochłonąć niskie częstotliwości. Pozostałe dwa rodzaje ustrojów są bowiem przeznaczone odpowiednio do absorbcji lub rozpraszania pasm o średniej lub wysokiej wartości.
Jakie elementy adaptacji akustycznej i wygłuszenia wybrać?
W ofercie sklepu Bluetone Acoustics znajduje się wiele produktów kluczowych przy właściwym dostosowywaniu swojego domowego studia pod względem akustycznym. Warto również zaznaczyć, że wykonane są one z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają maksymalny efekt wytłumienia bądź rozproszenia dźwięku. Przykładowo panele akustyczne stworzone są z wysokiej klasy wełny, dzięki czemu pozwalają dostosować akustykę nawet w najbardziej wymagających wnętrzach. Zazwyczaj montuje się je na ścianach lub suficie, przy czym należy wziąć pod uwagę także umiejscowienie sprzętu grającego oraz mikrofonu. Z kolei bass trapy najlepiej zamontować w narożnikach pomieszczenia oraz za linią głośników, dzięki czemu zapobiegną one efektowi dudnienia i nadmiernego podbicia basu, wynikającego z pogłosu o niskiej częstotliwości. Podobnie jak panele akustyczne pułapki basowe wykonane są z wełny, która jest jednak w ich przypadku nieco bardziej gęsta. W sklepie Bluetone Acoustics można znaleźć tego rodzaju ustroje akustyczne w postaci owalnych, stosunkowo wysokich wałków, na których można postawić małej wielkości przedmiot, taki jak doniczka z kwiatkiem, czy ramka ze zdjęciem. I wreszcie wspomnieć należy o dyfuzorach akustycznych marki Bluetone. Te ustroje wytworzone są z naturalnego drewna, co w połączeniu z ich starannie zaprojektowanym kształtem stanowi gwarancję dobrej jakości akustyki. Przy ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne plotery, które zapewniają powtarzalność oraz możliwie jak najbardziej precyzyjne spasowanie poszczególnych elementów. Oferta sklepu Bluetone Acoustics umożliwia niezwykle dokładną adaptację akustyczną domowego studia nagrań, między innymi dzięki dwóm rodzajom dyfuzorów: klasycznych typu QRD oraz binarnych typu PRD i Skyline. Warto także nadmienić, że firma Bluetone Acoustics jest w stanie wykonać dowolnego rodzaju dyfuzor na indywidualne zamówienie klienta, po uprzednim ustaleniu rozmiaru oraz koloru. W razie jakichkolwiek wątpliwości specjaliści współpracujący z tym sklepem są w stanie zaoferować profesjonalne wsparcie techniczne w postaci porad. Wystarczy wypełnić krótki internetowy formularz i zawrzeć w nim opis problemu. Można także załączyć do niego zdjęcia lub rysunki techniczne pomieszczenia, które ma zostać zaadaptowane pod względem akustycznym.
Istnieje kilka podstawowych elementów, których obecność w domowym studiu zapobiega występowaniu niekorzystnych efektów dźwiękowych podczas nagrań. W zależności od wielkości pomieszczenia, rodzaju jego wyposażenia oraz kilku innych czynników do uzyskania satysfakcjonującego efektu mogą być potrzebne pułapki basowe, panele, bądź dyfuzory akustyczne. Niewykluczone, że aby cieszyć się idealną jakością dźwięku będziemy musieli zainwestować we wszystkie te produkty. Sklep Bluetone Acoustics umożliwia zakup najwyższej jakości elementów adaptacyjnych, dzięki którym nasze utwory znacznie zyskają na jakości, a tym samym być może będą mogły nawet zostać zaprezentowane szerszej publiczności.