Jak dbać o zęby, aby wizyty u stomatologa były koniecznością jak najrzadziej?

- Reklama -

Wszyscy marzą o pięknym i zdrowym uśmiechu. Dodaje on atrakcyjności zarówno kobietom, jak i mężczyznom. O uzębienie trzeba jednak dbać w odpowiedni sposób. Przynosi to sporo korzyści – nie tylko zachwycający uśmiech, ale również rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym spowodowane stanem zapalnym lub innymi dolegliwościami.

Nie chcesz często odwiedzać dentysty? Postaw na prawidłową higienę jamy ustnej!

Systematyczne mycie zębów to absolutna podstawa. Należy to robić minimum 2 razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku. Stomatolodzy nie zalecają jednak ich szczotkowania bezpośrednio po spożyciu kwaśnego jedzenia czy napoju. Czas mycia zębów zależy od rodzaju szczoteczki. W przypadku tradycyjnych szczoteczek są to 3 minuty. Jeśli natomiast ktoś używa modelu elektrycznego, w tym sonicznego, na czynność tę trzeba przeznaczyć 2 minuty. Nie wolno zapominać o wymianie szczoteczki co 3 miesiące – zawsze należy też to robić po przeziębieniu oraz infekcji jamy ustnej czy gardła. Dodatkowo do czyszczenia przestrzeni między zębami warto sięgać po nici dentystyczne i irygatory – docierają one tam, gdzie szczoteczka nie daje rady. Po zakończeniu mycia zębów jamę ustną dobrze jest przepłukać przeznaczonym do tego płynem.

Świetnym rozwiązaniem jest rozmowa ze stomatologiem o tym, jak wybrać najlepszą szczoteczkę oraz pozostałe akcesoria do czyszczenia zębów. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać – lepiej zatem zasięgnąć rady specjalisty.

Nie zapominaj o profilaktycznych wizytach u dentysty!

Współczesna stomatologia kładzie ogromny nacisk na profilaktykę chorób zębów i tkanek jamy ustnej. Składają się na nią nie tylko czynności higieniczno-pielęgnacyjne, ale również regularne wizyty kontrolne u dentysty. Powinny mieć one miejsce raz na pół roku – chyba że lekarz zaleci inaczej, mając na względzie m.in. stan uzębienia konkretnego pacjenta. Dorośli ze zwiększoną tendencją do występowania zmian próchniczych oraz dzieci powinni gościć u stomatologa co kwartał. Zdecydowanie największą zaletą wizyt kontrolnych jest możliwość szybkiego wykrycia zmian próchniczych lub innych nieprawidłowości. Pozwala to je zatrzymać na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu pacjent unika czasochłonnego leczenia lub nawet ekstrakcji zęba.

Prowadź zdrowy tryb życia!

Dieta ma ogromny wpływ na stan uzębienia, dlatego też opłaca się przykładać większą wagę do tego, co ląduje na talerzu. Organizm – w tym zęby – codziennie potrzebuje odpowiedniej dawki mikro- i makroelementów. Chcąc mieć jak najdłużej zdrowe zęby, należy zrezygnować z nadmiernej ilości przypraw i cukrów prostych obecnych m.in. w słodyczach i kolorowych napojach gazowanych. Źle zbilansowana dieta skutkuje niedoborami m.in. wapnia, fosforu, magnezu, witaminy D3, witaminy C oraz żelaza. Specjaliści od stomatologii podkreślają ponadto, że zębom bardzo szkodzą także palenie papierosów oraz nadmierny stres.

- Reklama -
Janusz Wolski
Janusz Wolski
Cześć, jestem informatykiem i copywriterem, który pasjonuje się technologiami i ich przyszłością. Tworzę artykuły i poradniki dotyczące technologii, sprzętu, oprogramowania oraz cyberbezpieczeństwa, dostarczając skomplikowaną wiedzę w przystępny sposób. Moje doświadczenie i wiedza pomogą Wam lepiej zrozumieć świat nowoczesnych technologii, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Podobne artykuły

- Reklama -

Komentarze

Popularne

- Reklama -